30 maja w Świecku na wspólnym spotkaniu Wiceministra SWiA RP z Ministrem SW Niemiec uzgodniono konieczność pogłębienia współpracy polskich i niemieckich służb granicznych w celu ochrony wspólnej granicy wewnętrznej strefy Schengen przed napływem nielegalnych migrantów. Efektem tych uzgodnień był zatwierdzony przez szefów służb granicznych obu państw plan działań obejmujący szeroko zakrojoną polsko-niemiecką współpracę Straży Granicznej z Policją Federalną Niemiec.
W związku z utrzymującym się zagrożeniem nielegalną migracją cudzoziemców z krajów Afryki i Azji na polsko-niemieckim obszarze Schengen, w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz Policji Federalnej Niemiec przeprowadzili wspólne działania kontrolne. Objęły ochraniany przez oddział odcinek polsko-niemieckiej wewnętrznej granicy UE (rejony służbowej odpowiedzialności Placówek SG: w Świecku, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze-Babimoście, Tuplicach oraz w Zgorzelcu).
Współpraca służb pozwoliła na wykorzystanie sił i środków zarówno polskiej, jak i niemieckiej strony. We wspólnych działaniach uczestniczyło 80 funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz służb współdziałających (Policja, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego). Strona niemiecka w działania zaangażowała 20 funkcjonariuszy policji BPol z jednostek z Frankfurtu nad Odrą, Angermunde, Forst oraz Ludwigsdorfu. Skontrolowano 440 osób, w tym 300 cudzoziemców. Byli wśród nich obywatele m.in.: Ukrainy, Syrii, Afganistanu, Iraku, Indii, Litwy, Rumunii, Gruzji, Białorusi, Rosji i Łotwy. Do kontroli drogowej zatrzymano 320 pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Sprawdzono także 15 parkingów i stacji paliw, 2 stacje kolejowe oraz 2 dworce autobusowe w rejonie prowadzonych działań.
Ujawniono i zatrzymano w tym czasie 41 nielegalnych migrantów, obywateli m.in.: Syrii, Afganistanu, Sudanu, Iraku i Indii oraz 9 cudzoziemców z Ukrainy i Gruzji podejrzanych o organizowanie lub udzielanie pomocy w transgranicznym przerzucie migrantów przez Polskę do Europy Zachodniej. Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy, za udział w przestępczym procederze usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy oraz pomocnictwa w przerzucie migrantów, ponieśli odpowiedzialność karną oraz administracyjną. Przy okazji wzmożonych działań zatrzymano także obywatela Ukrainy, który usiłował ukraść samochód oraz 2 obywateli Ukrainy i Gruzji, poszukiwanych przez organy ścigania.
Wspólne polsko-niemieckie działania będą systematycznie powtarzane.
zdj., film: Nadodrzański Oddział SG