Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Pościg za kurierem przewożącym migrantów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pościg za kurierem przewożącym migrantów

Ewelina Szczepańska
14.04.2023

Wczoraj (13 kwietnia) funkcjonariusze z Placówek SG w Narewce i Michałowie zatrzymali 3 cudzoziemców, zaangażowanych w pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Jeden z kurierów nie zatrzymał się do kontroli. Uciekając, wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji.

Około godziny 2.00 funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce, w miejscowości Olchówka, przystąpili do kontroli samochodu marki Dacia Logan. Kierowca zignorował jednak podawane sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania się i z dużą prędkością zaczął oddalać się z miejsca kontroli. Natychmiast rozpoczęto za nim pościg. Funkcjonariusze SG podejrzewali, że przewozi nielegalnych migrantów. Po przejechaniu kilkuset metrów kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie przy zabudowaniach. Oddalił się z miejsca zdarzenia, pozostawiając w rozbitym aucie pasażerów. Podjęto za nim pościg. Podczas próby zatrzymania padł strzał ostrzegawczy. Trwają czynności zmierzające do zatrzymania kuriera, który jak się okazało, przewoził 6 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa.

Na miejsce zostały wezwane zespoły ratownictwa medycznego, strażacy i policjanci. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po przeprowadzonych badaniach obywatele Afganistanu (tylko 4 z nich miało dokumenty potwierdzające tożsamość) zostali zabrani do Placówki SG w Narewce, gdzie prowadzone są dalsze czynności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ponadto funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce, w rejonie miejscowości Świnoroje, zatrzymali do kontroli toyotę prowadzoną przez 46-letniego obywatela Uzbekistanu. Okazało się, że w aucie przewoził 3 obywateli Afganistanu i obywatela Pakistanu. W rejonie Michałowa z kolei zatrzymano 2 obywateli Turkmenistanu. Mieli odebrać osoby, które nielegalnie przez zieloną granicę dostały się na terytorium Polski.

Od początku roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG na odcinku granicy z Białorusią zatrzymali już 200 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy.

zdj. Podlaski Oddział SG

 

  • Służby zabezpieczają rozbity pojazd
    Służby zabezpieczają rozbity pojazd
do góry