Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej 34 kg suszu konopi indyjskich w kołach ciężarówki - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

34 kg suszu konopi indyjskich w kołach ciężarówki

Ewelina Szczepańska
12.04.2023

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zatrzymali ponad 34 kg suszu konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości ponad 1,5 mln zł. Narkotyki były ukryte w kołach zapasowych naczepy ciężarowej. Zatrzymano kierowcę kontrolowanego tira.

Ciężarówka została zatrzymana do kontroli w Suwałkach. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że w tirze (jadącym z jednego z krajów Europy Zachodniej) mogą być przewożone znaczne ilości narkotyków. Funkcjonariusze SG i KAS szczegółowo sprawdzili zatrzymaną ciężarówkę. Naczepa została prześwietlona mobilnym skanerem RTG przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z Suwałk. W kontroli brał również udział  Fado – pies wyszkolony do wykrywania narkotyków. Okazało się, że w kołach zapasowych naczepy było ukrytych 89 różnej wielkości pakunków, zawierających susz roślinny. Użyto specjalistycznego sprzętu Państwowej Straży Pożarnej, aby wydobyć nielegalny towar. Przeprowadzony narkotest wykazał, że w ujawnionych pakietach znajdowała się marihuana. Wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano wstępnie na ponad 1,5 mln zł.

W związku z tą sprawą został zatrzymany 50-letni obywatel Polski, który podróżował skontrolowanym zestawem ciężarowym. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej przedstawił mu zarzut przewożenia znacznej ilości narkotyków w postaci marihuany. Podejrzany trafił do tymczasowego aresztu. Za popełnione czyny grozi mu od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

zdj., film: Nadbużański Oddział SG

 

 

 

 

 

 

 

 • Fado - pies służbowy, który brał udział w działaniach funkcjonariuszy
  Fado - pies służbowy, który brał udział w działaniach funkcjonariuszy
 • Funkcjonariusze zabezpieczają nielegalny towar
  Funkcjonariusze zabezpieczają nielegalny towar
 • Pakunki z suszem roślinnym były ukryte w kołach zapasowych naczepy
  Pakunki z suszem roślinnym były ukryte w kołach zapasowych naczepy
 • Pakunki z suszem roślinnym były ukryte w kołach zapasowych naczepy
  Pakunki z suszem roślinnym były ukryte w kołach zapasowych naczepy
 • Zabezpieczony towar
  Zabezpieczony towar
 • Zabezpieczony towar
  Zabezpieczony towar
do góry