Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Cudzoziemiec utknął na bagnach. Trudna akcja ratunkowa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemiec utknął na bagnach. Trudna akcja ratunkowa

Ewelina Szczepańska
29.03.2023

Wczoraj (28 marca) funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży, wspólnie ze strażakami z Hajnówki, w trudnym, bagiennym terenie ratowali cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył polsko-białoruską granicę. Mężczyzna, wyziębiony i osłabiony, nie był w stanie sam wydostać się z bagiennych terenów Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży otrzymali około godz. 21.00 informację telefoniczną od dyspozytora Ratownictwa Medycznego w Białymstoku, że w rejonie Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (w rozwidleniu rzek Hwoźna i Narewka) prawdopodobnie znajduje się cudzoziemiec, który potrzebuje pomocy. Informacja wpłynęła od osoby podającej się za medyka. Nie było jednak możliwości, aby we wskazane miejsce dotarła karetka pogotowia. Funkcjonariusze SG, wspólnie ze strażakami z PSP w Hajnówce, wyruszyli na pomoc. Akcję ratunkową prowadzono na terenie Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego. Służby podjęły próbę dojechania jak najbliżej do osoby potrzebującej pomocy. Po północy mundurowi odnaleźli cudzoziemca. Było przy nim trzech obywateli Polski. Osoby te, według oświadczenia, przebywały przy cudzoziemcu już od godziny 18.00. Mężczyzna był wyziębiony i osłabiony. Został wyniesiony przez funkcjonariuszy SG, strażaków i osobę, która była przy nim oraz przetransportowany do miejsca, w którym oczekiwała wezwana karetka pogotowia. Po zbadaniu poszkodowanego przez ratowników medycznych okazało się, że nie wymagał hospitalizacji. Został przewieziony do Placówki SG w Białowieży, gdzie otrzymał ciepły posiłek, napoje i mógł odpocząć.

Ustalono, że jest to prawie 18-letni obywatel Syrii, który przekroczył polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Zgodnie z obowiązującym prawem osobie małoletniej bez opieki zostanie przydzielony kurator. Nastolatek będzie umieszczony w jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych. 

Coraz częściej organizatorzy nielegalnego przekraczania granicy kierują cudzoziemców do przejścia przez Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie teren jest bardzo trudny i niebezpieczny. Przyroda rządzi się tam swoimi prawami, a migranci, przemieszczając się przez rezerwat i podobne mu miejsca, narażają swoje zdrowie i życie.

Po raz kolejny funkcjonariusze Straży Granicznej, wspólnie z innymi służbami, również z narażeniem własnego zdrowia i życia, uratowali cudzoziemca, który w nielegalny sposób przedostał się do Polski. Żadna z otrzymanych informacji o osobach, które mogą potrzebować pomocy, nie została zbagatelizowana. Za każdym razem polskie służby robią wszystko, aby dotrzeć do potrzebujących pomocy niezależnie od tego, w jakim byłyby stanie zdrowia i w jakim rejonie się znalazły.

zdj. Podlaski Oddział SG

  • Akcja ratunkowa na terenie Białowieskiego Parku Narodowego
    Akcja ratunkowa na terenie Białowieskiego Parku Narodowego
  • Akcja ratunkowa na terenie Białowieskiego Parku Narodowego
    Akcja ratunkowa na terenie Białowieskiego Parku Narodowego
  • Młody obywatel Syrii otrzymał ciepły posiłek i napoje w Placówce SG
    Młody obywatel Syrii otrzymał ciepły posiłek i napoje w Placówce SG
do góry