Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zorganizowali nielegalne przekraczanie granicy co najmniej 169 cudzoziemcom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zorganizowali nielegalne przekraczanie granicy co najmniej 169 cudzoziemcom

Ewelina Szczepańska
15.03.2023

Funkcjonariusze z Placówki SG w Sławatyczach zatrzymali, podczas wspólnych z funkcjonariuszami KPP w Nowej Soli (woj. lubuskie) działań, obywatela Tunezji i obywatela Austrii, członków zorganizowanej grupy przestępczej. Mężczyźni ci byli zaangażowane w proceder organizowania cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do RP, a następnie do Niemiec.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która w okresie od 28 września do 5 listopada 2021 r., w celu osiągniecia korzyści majątkowych, zorganizowała dla nie mniej niż 169 cudzoziemców przekroczenie wbrew przepisom granicy polsko-białoruskiej oraz polsko-litewskiej i przewiezienie ich na terytorium Niemiec.

Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych, należących do zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli znaczną ilość substancji narkotycznych. Obywatel Tunezji usłyszał ponadto zarzut posiadania wbrew przepisom znacznej ilości środków odurzających.

Sąd Rejonowy w Zamościu, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu, zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec drugiej zatrzymanej osoby zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

W trakcie realizacji śledztwa, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, Prokuratura Okręgowa w Zamościu zwróciła się do organów Republiki Federalnej Niemiec o wykonanie czynności procesowych z innymi ustalonymi członkami opisywanej zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

do góry