Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymani podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami

Ewelina Szczepańska
14.03.2023

Funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 3 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano też Polaka, który pomagał w popełnieniu przestępstwa.

Funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku wczoraj (13 marca), na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami, zatrzymali samochód osobowy, którym kierował 37-letni Polak. Okazało się, że udzielał pomocy 3 cudzoziemcom w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Oświadczyli, że pochodzą z Afganistanu, a do naszego kraju dostali się podróżując przez Turcję i Białoruś. Afgańczyków zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

Kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom, we współdziałaniu z innymi osobami, Polakowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. 

zdj. Nadodrzański Oddział SG

  • Funkcjonariusz SG zatrzymuje migrantów
    Funkcjonariusz SG zatrzymuje migrantów
do góry