Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Obywatele Indii w pomysłowej podróży do Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatele Indii w pomysłowej podróży do Polski

Ewelina Szczepańska
02.03.2023

Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie, podczas kontroli legalności pobytu cudzoziemców prowadzonej w Małopolskim UW w Krakowie, zatrzymali dwóch obywateli Indii. Okazało się, że mężczyźni zrealizowali swój pomysł, aby bez kontroli na granicach wewnętrznych dostać się do Polski.

Cudzoziemcy mieli tę samą historię podróży oraz cel przyjazdu do Polski. Z Indii udali się do Mołdawii, aby autobusem dostać się na Ukrainę. Tam rzekomo chcieli podjąć naukę, niestety w związku ze złymi warunkami bytowymi (m.in. brakiem prądu i wody) uznali, że stamtąd wyjadą. Po tygodniowym pobycie na Ukrainie dotarli na Węgry, gdzie już jako uchodźcy wojenni przedostali się przez granicę Węgierską i otrzymali dokument uprawniający ich do pobytu tylko na terytorium Węgier.  Sprytni Hindusi, jeszcze tego samego dnia, przyjechali jednak do Polski, twierdząc, że oto podejmują w naszym kraju studia.

Ich plan nie powiódł się jednak. W Polsce zauważono, że cudzoziemcy świadomie i z premedytacją dostali się na Ukrainę, aby następnie jako uchodźcy wojenni przekroczyć granicę zewnętrzną Schengen na Węgrzech i bez kontroli na granicach wewnętrznych dostać się do Polski. Komendant Placówki SG w Krakowie wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu w terminie 30 dni oraz orzekł o zakazie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 1 roku.

do góry