Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Używali fałszywych dokumentów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Używali fałszywych dokumentów

Ewelina Szczepańska
17.11.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 4. cudzoziemców, którzy w katowickim porcie lotniczym próbowali przekroczyć polską granicę posługując się fałszywymi dokumentami.

Do zatrzymania 2. cudzoziemców doszło na katowickim lotnisku, po przylocie samolotu rejsowego z Grecji. Mężczyźni okazali do kontroli fałszywe dokumenty. W obecności tłumacza ustalono ich prawdziwe obywatelstwo. Podający się za obywateli Belgii oraz Meksyku mężczyźni okazali się być obywatelami Syrii. Ponadto w bagażu jednego z nich znaleziono również fałszywe włoski i rumuński dowody osobisty. Za popełnione przestępstwo jeden z obywateli Syrii usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem. Z kolei drugi usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Przedstawiono mu również zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej, jako autentycznym, sfałszowanymi dokumentami. Wobec cudzoziemców wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu.

Okazało się ponadto, że fałszywymi dokumentami w trakcie kontroli posłużyli się 2. cudzoziemcy, którzy przylecieli ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obywatele Pakistanu przedstawili dokumenty paszportowe wraz z zamieszczonymi w nich polskimi wizami. Funkcjonariusze SG zauważyli jednak, że dokumenty pobytowe odbiegały od wzoru, a numerowane wizy były wystawione obywatelom Ukrainy. Identycznie było z posiadanymi przez nich zezwoleniami na pracę. Te dokumenty również zostały zarejestrowane na innych cudzoziemców. Jeden z Pakistańczyków posiadał dodatkowo podrobione prawo jazdy. Mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem. Ponadto jeden z nich usłyszał zarzut dotyczący czynienia przygotowania do posłużenia się na terenie UE, jako autentycznym, podrobionym pakistańskim prawem jazdy.

Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanych im czynów, odmówili składania wyjaśnień oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej (bez przeprowadzenia rozprawy sądowej) i wyrazili zgodę na zaproponowaną przez prokuratora karę. 

 

do góry