Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nie dotarli do Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nie dotarli do Niemiec

Ewelina Szczepańska
17.11.2022

Funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu zatrzymali 5. cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Przebywali nielegalnie w Polsce i usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano także obywatelkę Ukrainy, która usłyszała zarzut pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali obywatelkę Ukrainy, która pomogła 5. cudzoziemcom w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Do zatrzymania kobiety doszło w powiecie zgorzeleckim, na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami. Kierująca autem osobowym 32-latka przewoziła cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów stwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo. Podawali, że są obywatelami Egiptu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że obywatelka Ukrainy (w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) zabrała cudzoziemców samochodem osobowym, zaraz po nielegalnym przekroczeniu przez nich zewnętrznej granicy państwowej UE. Następnie, jadąc tranzytem przez Polskę, udała się w pobliże granicy niemieckiej, aby umożliwić cudzoziemcom dogodne przekroczenie wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. 32-latka usłyszała zarzuty, przyznała się do nich i dobrowolnie podała się karze 1 roku  pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Wobec cudzoziemców wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania ich do opuszczenia Polski oraz strefy Schengen.  

 

do góry