Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymani w drodze do Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani w drodze do Niemiec

Ewelina Szczepańska
15.11.2022

Funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu zatrzymali w ciągu ostatnich dni 12. cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie i wbrew przepisom usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Za pomocnictwo w popełnieniu tego przestępstwa zatrzymano także 2. obywateli Ukrainy.

W piątek (11 listopada) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali do kontroli na jednej z dróg powiatu zgorzeleckiego (prowadzącej bezpośrednio do Niemiec) auto osobowe. Kierowcą auta był 34-letni obywatel Ukrainy, który posiadał polską kartę pobytu, natomiast jego pasażerowie to 4. obywateli Syrii (wszyscy posiadali paszporty, a w nich rosyjskie wizy). Obywatel Ukrainy oświadczył, że jego zadaniem było dowieźć migrantów w dogodne miejsce, gdzie mogliby przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Został zatrzymany za udzielenie pomocy obywatelom Syrii w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej w porozumieniu z innymi osobami. Obywatele Syrii zostali zatrzymani  z kolei za nielegalne przekroczenie zewnętrznej granicy UE, nielegalny pobyt w Polsce oraz usiłowanie bezprawnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy państwowej. Funkcjonariusze SG wszczęli w tej sprawie postępowanie przygotowawcze. Obywatel Ukrainy przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 4 tys. zł. Wobec pozostałych cudzoziemców zostało wszczęte postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu jego zakończenia wydano postanowienia o zastosowaniu wobec obywateli Syrii środków alternatywnych.

Natomiast w poniedziałek (14 listopada) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie wylegitymowali w centrum Zgorzelca 6. cudzoziemców. Czterech mężczyzn (w wieku od 19 do 25 lat) okazało funkcjonariuszom tureckie paszporty, natomiast 2. kolejnych młodych mężczyzn nie posiadało przy sobie żadnego dokumentu tożsamości. Stwierdzili, że pochodzą z Syrii. Cała grupa zgodnie oświadczyła, że do Zgorzelca przyjechali ze Słowacji. Kierowca auta zostawił ich w miejscu, gdzie bez problemu mieli przekroczyć granicę, aby dotrzeć do Niemiec. Cudzoziemcy zostali zatrzymani. 

Tego samego dnia funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu zatrzymali w centrum tego miasta kolejnych 3. cudzoziemców. Jednym z nich był 28-letni obywatel Ukrainy, posiadający polską kartę pobytu, który autem osobowym dowiózł w pobliże niemieckiej granicy państwowej 2. innych cudzoziemców. Cała trójka została zatrzymana. Obywatel Ukrainy za udzielanie pomocy w popełnieniu przestępstwa, natomiast 2. pozostałych cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo, za nielegalny pobyt w Polsce oraz usiłowanie bezprawnego przekroczenia granicy państwowej. Funkcjonariusze SG z pomocą tłumacza ustalą teraz tożsamość i obywatelstwo pasażerów obywatela Ukrainy.

 

do góry