Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalnie przez Białoruś do Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalnie przez Białoruś do Polski

Konrad SZWED
14.11.2022

Podczas przedłużonego weekendu (10-13.11.2022 r.) ujawniono 338 cudzoziemców, aż z 26 państw usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski.

Zdarzenia odnotowane zostały na odcinkach służbowej odpowiedzialności wszystkich Placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej położonych na granicy z Białorusią. Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy – 124 miało miejsce w piątek, w czwartek takich zdarzeń było 89, w sobotę 77, a w niedzielę 48.   Ujawnieni cudzoziemcy to przedstawiciele wielu narodowości w większości z krajów afrykańskich.  Znajdowali się wśród nich obywatele 26 krajów tj. Afganistan, Erytrea, Nepal, Gwinea, Kamerun, Togo, Arabia Saudyjska, Sudan, Jemen, Syria, Gambia, Ruanda, Somalia, Ghana, Etiopia, Iran, Maroko, Kongo, Egipt, Algieria, Iran, Turcja, Mali, Czad, Komory i Bangladesz.

Kilka grup cudzoziemców podchodziło pod barierę techniczną, ale szybko zostały  zauważone przez polskie patrole, zaniechały próby przekroczenia granicy  i cofnęły się w głąb Białorusi. Na odcinku Placówek SG w  Bobrownikach i Krynkach migranci przedostali się na terytorium Polski przechodząc przez rzekę graniczną Świsłocz, a w okolicach Płaskiej 10 osób pokonało granicę pontonem przez Kanał Augustowski.

do góry