Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymani w drodze do Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani w drodze do Niemiec

Ewelina Szczepańska
02.11.2022

W ostatnich dniach funkcjonariusze Straży Granicznej, na terenie województwa lubuskiego, zatrzymali 7 cudzoziemców, którzy przebywali nielegalnie w Polsce. Ostatecznie cudzoziemcy zamierzali dotrzeć do Niemiec.

W poniedziałek (31 października) funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach skontrolowali jadące w kierunku Niemiec auto osobowe. Pojazdem oznakowanym jako czeska taksówka kierował 56-letni obywatel Republiki Czeskiej. Jego pasażerami było 4 cudzoziemców, podających się za obywateli Syrii. Mężczyźni nie posiadali przy sobie dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość i obywatelstwo. Zostali zatrzymani za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy z Polski do Niemiec (kierowca auta) i usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej oraz za nielegalny pobyt w naszym kraju (pozostali cudzoziemcy).

Funkcjonariusze SG ustalili również, że dane personalne, które podali cudzoziemcy były nieprawdziwe. Cudzoziemcy oświadczyli, że do Polski przyjechali taksówką ze Słowacji. Za przewóz zapłacili kierowcy 1500 euro. Mężczyźni podróżowali Szlakiem Bałkańskim, pokonując trasę z Syrii poprzez Turcję, Bułgarię, Bośnię, Węgry, Słowację i Polskę. Zamierzali dostać się do Niemiec. Usłyszeli zarzuty usiłowania popełnienie przestępstwa polegającego na przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami. Przyznali się do zarzuconego czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat. Obywatel Czech usłyszał zarzut udzielania pomocy w popełnieniu przestępstwa. Nie przyznał się jednak do postawionych mu zarzutów. 

 
do góry