Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano kurierów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano kurierów

Ewelina Szczepańska
02.11.2022

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG w ciągu minionych dwóch dni zatrzymali 10 kurierów na odcinku polsko-białoruskiej granicy i 2 na granicy polsko-litewskiej.

Wczoraj (1 listopada), na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Kuźnicy, wspólny patrol Straży Granicznej i Policji w miejscowości Straż zatrzymał do kontroli peugeota na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca auta, obywatel Ukrainy, przewoził 2 obywateli Jemenu, którzy przekroczyli polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Kolejnych 2 kurierów zatrzymano na terenie służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Narewce i w Michałowie. Współdziałający ze Strażą Graniczną funkcjonariusze Policji zatrzymali obywatela Litwy i obywatela Ukrainy, którzy przewozili 9 nielegalnych migrantów (8 obywateli Syrii i obywatela Egiptu). Tego samego dnia, na odcinku polsko-litewskiej granicy państwowej, zatrzymano 2 kurierów. Obywatel Niemiec przewoził obywatela Armenii i obywatela Tadżykistanu. Z kolei obywatel Litwy przewoził 3 obywateli Tadżykistanu.  

Dzień wcześniej na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 7 kurierów, którzy przewozili 37 nielegalnych migrantów. Największą grupę (12-osobową) obywateli Syrii przewoził busem obywatel Ukrainy. Został zatrzymany w miejscowości Guszczewina przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Narewce. 

Wobec kurierów, oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

W tym roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 393 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej.

do góry