Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalnie przez granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalnie przez granicę

Ewelina Szczepańska
03.08.2022

Kolejnego kuriera i 4 cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę zatrzymali wczoraj, 2 sierpnia, funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach.

Patrol Straży Granicznej zatrzymał do kontroli w miejscowości Hołny Mejera (gmina Sejny) Opla na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca, 35-letni obywatel Gruzji, przewoził w swoim aucie 4 obywateli Iraku. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontrola legalności pobytu wobec przewożonych cudzoziemców wykazała, że nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju, posiadali jedynie zaświadczenia z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców. Zostali zatrzymani. Obywatele Iraku po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani w ramach readmisji stronie litewskiej. Przewożący ich obywatel Gruzji usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto Komendant Placówki SG w Sejnach wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Z kolei już dziś, 3 sierpnia, w Burbiszkach (gmina Sejny) funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali 2 obywateli Ukrainy, którzy przewozili 4 obywateli Iraku. Trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie. 

W tym roku na granicy polsko-litewskiej funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 54 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

do góry