Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Ewelina Szczepańska
20.06.2022

W dniach od 17 do 19 czerwca funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali łącznie 47 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Wczoraj, 19 czerwca, polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 21 cudzoziemców. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Narewce i Czeremsze. Wśród zatrzymanych cudzoziemców znajdowali się m.in. obywatele: Maroka, Senegalu, Indii i Turcji. Na odcinku Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych z kolei polskie patrole zauważyły 6 białoruskich żołnierzy, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą.

W sobotę 18 czerwca, udaremniono 14 prób nielegalnego przekroczenia granicy, które miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Krynkach, Czeremsze i Płaskiej. Nielegalni migranci pochodzili z: Iranu, Iraku, Egiptu, Afganistanu, Turcji i Kamerunu. W piątek, 17 czerwca, na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się 12 cudzoziemców. Byli to m.in. obywatele: Syrii, Jemenu, Mauretanii i  Algierii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Narewce, Białowieży, Czeremsze i Płaskiej. Grupa 30 cudzoziemców w rejonie Placówki SG w Białowieży podchodziła pod linię granicy, ale po przybyciu polskich patroli wycofała się w głąb terytorium Białorusi.

W tym roku Straż Graniczna odnotowała 5780 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, najwięcej w marcu -1766, w czerwcu z kolei już 387.

do góry