Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbito grupę przestępczą zajmującej się dystrybucją hurtowych ilości suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę przestępczą zajmującej się dystrybucją hurtowych ilości suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej

Ewelina Szczepańska
13.06.2022

Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu, zatrzymali 7 osób mających związek z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną dystrybucją suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2020 roku do 9 maja 2021 roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza. Grupa miała na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na uzyskiwaniu korzyści majątkowych z dystrybucji i przechowywania, a następnie wywozu w głąb kraju hurtowych ilości suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej. Susz tytoniowy był nabywany na terenie kraju m.in. w powiecie biłgorajskim od rolników uprawiających tytoń, a następnie był przewożony do różnych miejscowości na terenie kraju w tym m.in. do Dzierżoniowa, Staszowa, Płocka, gdzie był krojony, pakowany w worki i następnie dystrybuowany do rożnych województw na terenie kraju oraz do kolejnych odbiorców.

Ustalono, że w przedmiotowej sprawie doszło do wyrządzenia czynami zabronionymi uszczuplenia podatku akcyzowego, stanowiącego mienie wartości  78 639 681 zł. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, 8 czerwca 2022 roku wobec 6 podejrzanych skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł oraz dozoru Policji.

9 czerwca 2022 roku Sąd Rejonowy w Zamościu uwzględnił złożone wnioski i zastosował tymczasowy areszt wobec 6 podejrzanych. Obecnie w śledztwie status podejrzanych posiada 38 osób. Za popełnienie zarzucanych im czynów grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

zdj. Nadbużański OSG

 

  • Funkcjonariusz SG zabezpiecza nielegalny towar
    Funkcjonariusz SG zabezpiecza nielegalny towar
  • Zabezpieczony towar
    Zabezpieczony towar
do góry