Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nie wyleciał na wakacje przez unieważniony dowód osobisty - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nie wyleciał na wakacje przez unieważniony dowód osobisty

Ewelina Szczepańska
07.06.2022

39-latek z Wodzisławia Śląskiego przedstawił do kontroli granicznej na krakowskim lotnisku unieważniony dowód osobisty. Mężczyzna nie odleciał na zaplanowane wakacje. Przypominamy o wcześniejszym sprawdzeniu ważności swoich dokumentów podróży, aby uniknąć przykrych niespodzianek przed wakacyjnymi lotami.

Każdy obywatel państw członkowskich UE, EOG i CH przy wjeździe i wyjeździe poza strefę Schengen jest poddawany szczegółowej odprawie granicznej. Dotyczy to także obywateli Polski, którzy mają możliwość podróżowania na podstawie dowodów osobistych do krajów strefy Non Schengen,  przykładowo na Cypr, do Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii, czy Chorwacji. Na unieważnionym dowodzie osobistym nie jest możliwy wylot z kraju. Takiej osobie nie zezwala się na wyjazd, chyba że posiada ze sobą ważny paszport.  Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Pamiętajmy!

W sytuacji stwierdzenia podczas kontroli granicznej braku ważnego dowodu osobistego, możliwe jest opuszczenie strefy Schengen na podstawie ważnego paszportu. Zatrzymywanie przez funkcjonariuszy unieważnionego dowodu osobistego, może mieć miejsce nie tylko podczas przekraczania granicy, lecz także w trakcie legitymowania czy kontroli ruchu drogowego. Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto się więc upewnić czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu.

Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

 

do góry