Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Służba kontraktowa - Procedura przyjęcia do SG

Nawigacja

Procedura przyjęcia do SG

Służba kontraktowa

Andrzej Kucharski
20.01.2025

Służba kontraktowa

Możliwość podjęcia służby kontraktowej skierowana jest zarówno do osób, które już wcześniej pełniły służbę w naszej formacji, jak i do kandydatów, którzy będą podejmowali służbę w Straży Granicznej po raz pierwszy.

Zgodnie z art. 34a ust. 5 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących elementów:

1) złożenia podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Straży Granicznej, a także dokumentów stwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2) testu wiedzy;

3) testu sprawności fizycznej;

4) badania psychologicznego;

5) rozmowy kwalifikacyjnej;

6) ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej;

7) sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach, kartotekach i dokumentach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby w Straży Granicznej;

8) postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych – w przypadku braku odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa.

 

Ustawodawca wyodrębnił w stosunku do określonych grup kandydatów, wyjątki od wskazanej procedury, według następującego rozróżnienia:

1) kandydaci (byli funkcjonariusze SG), którzy przed upływem roku od dnia zwolnienia ze służby w Straży Granicznej złożyli podanie o przyjęcie do służby kontraktowej, nie będą podlegali:

a) testowi wiedzy,

b) testowi sprawności fizycznej,

c) badaniu psychologicznemu,

d) postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa;

 

2) kandydaci (byli funkcjonariusze SG), którzy po upływie roku, lecz nie później niż po upływie 5 lat, od dnia zwolnienia ze służby w Straży Granicznej złożyli podanie o przyjęcie do służby, nie będą podlegali:

a) testowi wiedzy,

b) postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa.

 

Ponadto, na podstawie art. 34a ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, o przyjęcie do służby kontraktowej w Straży Granicznej może się ubiegać osoba nieposiadająca wykształcenia średniego lub średniego branżowego, jeżeli podczas postępowania kwalifikacyjnego zostanie stwierdzone, że kandydat posiada specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Straży Granicznej.

Stosunek służbowy nawiązywany będzie w drodze umowy administracyjnej – tzw. kontraktu, zawieranego z kandydatem na okres od 3 do 5 lat (zawarcie kontraktu z tą samą osobą może nastąpić najwyżej dwukrotnie).

Pierwsze 12 miesięcy służby w ramach pierwszego kontraktu będzie okresem próbnym.

* jeśli podczas postępowania kwalifikacyjnego zostanie stwierdzone, że kandydat posiada specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub  umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Straży Granicznej.

 

 

do góry