Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej) 4-6.11.15r. - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej) 4-6.11.15r.

Mariusz Dąbrowski
05.01.2016

W dniach 04-06.11.2015 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzono szkolenie w formie warsztatów pt. „Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej)”.

 

 

W dniach 04-06.11.2015 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzono szkolenie w formie warsztatów pt. „Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej)”. W szkoleniu brali udział przedstawiciele prawie wszystkich Oddziałów SG, Urzędu ds. Cudzoziemców oraz wykładowcy OSS SG w Lubaniu. Była to kolejna edycja warsztatów, która tym razem była poświęcona krajom Bliskiego Wschodu. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z aktualną sytuacją oraz podłożem konfliktów w wybranych krajach Bliskiego Wschodu oraz uzyskanie informacji, które mogą być wskazówkami w identyfikacji cudzoziemców pochodzących z tych krajów. W pierwszym dniu ekspert Pani dr hab. Aldona Piwko z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła aktualną sytuację w Syrii i Iraku, która jest przyczyną napływającej fali uchodźców z tego regionu. Przedstawiła również sytuację Kurdów, ich odrębność geograficzną, polityczną, etniczną i językową. Celem wykładu było również wskazanie elementów charakterystycznych związanych z religią, kulturą, strojem, biżuterią, tatuażami, które mogą być wskazówką w procesie identyfikacji cudzoziemców pochodzących z tych rejonów. W drugim dniu w charakterze eksperta wystąpił Pan mgr Dominik Małgowski, arabista, który przedstawił życie codzienne, relacje społeczne oraz problemy dotykające lokalne społeczności  w wyniku  przemian tzw. „Arabskiej Wiosny” w czterech krajach regionu MENA: Syria, Libia , Irak, Jemen, z perspektywy własnych obserwacji wyniesionych podczas pobytu w tych krajach. Ostatni dzień poświęcony był uchodźcom palestyńskim, których sytuację, status prawny, jak również życie społeczne, polityczne i sytuację humanitarną, przedstawił Pan dr Tarek Abo Saeid, doktor nauk prawnych i wieloletni wykładowca akademicki. 

Przedsięwzięcie było współfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach projektu nr 26/NMF PL 15/14 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”.

 

do góry