Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zostali zatrzymani - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zostali zatrzymani

Maciej Pietraszczyk
21.02.2020

17 lutego 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze funkcjonariusze z Nadodrzańskiego oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa dolnośląskiego oraz podlaskiego zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej, zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

W sierpniu 2019 roku w jednym z pojazdów funkcjonariusze ujawnili ponad 1,8 mln sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, udaremniając w ten sposób uszczuplenie należności publicznoprawnych w podatku akcyzowym, VAT i należności celnej w łącznej kwocie ponad 2 mln zł. Następnie w toku śledztwa ustalono, że wyroby tytoniowe trafiały do Polski z Litwy, a następnie były transportowane na Dolny Śląsk samochodami typu bus. Stąd po przepakowaniu do pojazdów osobowych były rozwożone do nabywców na terenie Czech oraz Niemiec.

W wyniku przeszukań zabezpieczone zostały pojazdy różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze, a także inne przedmioty stanowiące zabezpieczenie majątkowe oraz dowody rzeczowe w śledztwie.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze mężczyznom przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, a także przemytu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów. Wobec czterech z zatrzymanych sprawców skierowano do Sądu skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Wobec kolejnego podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty w tej sprawie usłyszał także mieszkaniec Lubania. Mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym od stycznia 2020 roku.

Podejrzani to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat.

Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz udział w grupie przestępczej grozi im kara pozbawienia wolności w wymiarze do 5 oraz do 7 lat i 6 miesięcy. 

 

zdj. Nadodrzański OSG

 

 

 

do góry