Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej) 14-16.10.2015 - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej) 14-16.10.2015

16.10.2015

14-16.10.2015

14-16.10.2015
W dniach 14-16.10.2015 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzono szkolenie w formie warsztatów pt. „Warsztaty dot. wymiany doświadczeń na temat orzecznictwa w zakresie udzielania cudzoziemcom ochrony (ochrona wynikająca z Konwencji Genewskiej oraz Rzymskiej)”. W szkoleniu brali udział przedstawiciele Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG, wszystkich Oddziałów SG, Urzędu ds. Cudzoziemców oraz wykładowcy OSS SG w Lubaniu. W charakterze ekspertów udział w szkoleniu wzięli Pan Roman Horbovyy – starszy specjalista ds. migracji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Misja na Ukrainie z siedzibą w Kijowie oraz Pani Natalia Modriievska – wykładowca OSS SG w Lubaniu.
Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z bieżącą sytuacją na Ukrainie w aspekcie udzielania cudzoziemcom ochrony oraz wymiana doświadczeń w zakresie stosowanej linii orzeczniczej wobec cudzoziemców z Ukrainy poszukujących ochrony.
W trakcie warsztatów eksperci przedstawili aktualną sytuację społeczno-polityczną, gospodarczą i ekonomiczną na Ukrainie; opis wpływu konfliktu na wschodzie Ukrainy na ruchy migracyjne; fragmenty aktualnych przepisów prawa ukraińskiego, regulujące prawa mieszkańców Ukrainy wschodniej i Krymu dokonujących relokacji wewnętrznej; źródła wiarygodnych medialnych informacji o sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.
Ponadto p. Natalia Modriievska przedstawiła swoją osobistą historię związaną z jej ewakuacją z terenów objętych konfliktem i przybyciem do Polski.
Wykłady zostały uzupełnione przez przedstawicieli Urzędu ds. Cudzoziemców, którzy zaprezentowali praktykę Urzędu w zakresie orzecznictwa wobec obywateli Ukrainy. 
Całość przedstawionego materiału stanowiła podstawę do dalszej dyskusji uczestników szkolenia.
Przedsięwzięcie było współfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach projektu nr 26/NMF PL 15/14 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”.

do góry