W spotkaniu uczestniczyli również: Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Marek Borkowski, Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG płk SG Grzegorz Kasprzyk oraz Radca ds. Laboratorium Kryminalistycznego SG ZOŚ KGSG płk SG Tomasz Kłosiński. Natomiast PWPW S.A., poza Prezesem, reprezentowali Członkowie Zarządu PWPW S.A. - Zbigniew Biały i Piotr Pankanin, Kierownik Wydziału Promocji Anna Niegowska oraz Główny Specjalista ds. Strategii Rozwoju Tomasz Goliński.
Głównymi tematami rozmów była współpraca pomiędzy SG i PWPW S.A., między innymi w zakresie zabezpieczania dokumentów publicznych przed fałszowaniem, wdrażania biometrii w dokumentach, urządzeń i sposobów weryfikacji tych zabezpieczeń w dokumentach. Współpraca realizowana jest również podczas cykliczne odbywających się Sympozjów Ekspertów Kryminalistyki, organizowanych przez Straż Graniczną w Kętrzynie i Seminariów PWPW dla ekspertów kryminalistyki zajmujących się dokumentami, a także poprzez udostępnianie przez SG wzorów dokumentów (specimenów) paszportów i organizowanie szkoleń w formie warsztatów z warstwy elektronicznej paszportu dla ekspertów SG zajmujących się weryfikacją autentyczności dokumentów.
Podczas spotkania poruszane były również kwestie przyszłej współpracy, między innymi przy ubieganiu się o granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz UE na realizację projektów B+R. Dyskutowane były również zagadnienia dystrybucji certyfikatów CSCA, DS, IS dla potrzeb kontroli warstwy elektronicznej paszportu (od SPOC i PKD) oraz współpraca systemów kontroli granicznej z różnymi systemami i bazami danych (np. ICAO PKD).
Przedstawiciele Straży Granicznej mieli okazję obejrzenia stanowiska pokazowego, demonstrującego możliwości PWPW w zakresie wdrażania biometrii oraz budowy systemów informatycznych wspierających personalizację i wydawanie dokumentów. Goście odwiedzili papiernię, gdzie zapoznani zostali ze specyfiką wytwarzania papieru zabezpieczonego, w tym papieru ze znakiem wodnym, wykorzystywanego m.in. na potrzeby produkcji dokumentów państwowych i banknotów. Delegacja SG miała również możliwość zapoznania się z produkcją poligraficzną wraz z działami, w których odbywa się druk najważniejszych dokumentów z wykorzystaniem maszyn wklęsłodrukowych, typoofsetowych, sitodrukowych i numerujących – typograficznych. Ponadto goście odwiedzili pomieszczenia laboratoryjne pracowni ekspertyz, gdzie w kontrolowanych warunkach klimatycznych i przy użyciu specjalistycznych urządzeń prowadzane są fizyczne i chemiczne testy dokumentów.
PWPW S.A. jest jedną z nielicznych firm na świecie, która w jednym miejscu zarówno produkuje papier, jak i wykonuje druk zabezpieczony. Zapewnia dzięki temu, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa wytwarzanych tu dokumentów.
zdj. PWPW S.A.