Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej W Słupsku i Świnoujściu pracowało nielegalnie przeszło 200 cudzoziemców - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

W Słupsku i Świnoujściu pracowało nielegalnie przeszło 200 cudzoziemców

Dawid Siwicki
12.02.2025

Legalność pracy 447 cudzoziemców zweryfikowali funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Okazało się, że 201 osób pracowało nielegalnie.

Mundurowi z Ustki skontrolowali łącznie 368 cudzoziemców w firmie zajmującej się przetwórstwem rybnym w Słupsku, aż 155 wykonywało pracę nielegalnie. Cudzoziemcy pochodzili głównie z Gruzji, Kolumbii, Mołdawii, Peru, Ukrainy oraz Zimbabwe. Strażnicy graniczni stwierdzili, że w 130 przypadkach pracodawca nie poinformował właściwych urzędów o podjęciu, niepodjęciu, bądź zakończeniu pracy przez cudzoziemców. 154 osobom powierzył nielegalne wykonywanie pracy. Obcokrajowcy nie byli uprawnieni do wykonywania pracy lub nie posiadali zezwoleń na pracę. Wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

Z kolei funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w podmiocie gospodarczym o profilu budowlanym, w którym zweryfikowali 79 cudzoziemców m.in. z Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Okazało się, że pracodawca powierzył nielegalną pracę 46 cudzoziemcom, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce lub nie mieli wymaganego zezwolenia na pracę.

Za powierzanie cudzoziemcom nielegalnej pracy pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł. Konsekwencje karne i administracyjne poniosą też cudzoziemcy. Wszczęte zostaną wobec nich postępowania w sprawach o wykroczenie (grzywna w wysokości do 500 zł) i wydane decyzje o zobowiązaniu do powrotu.

do góry