Celem spotkania było omówienie możliwości powołania na arenie międzynarodowej, pod auspicjami Europolu, operacyjnej grupy zadaniowej - OTF (Operational Task Force) ukierunkowanej na zwalczanie przestępczości zorganizowanych grup przestępczych zaangażowanych w organizację nielegalnej migracji działających zarówno na szlaku wschodnioeuropejskim, tj. na polsko-białoruskich i polsko-litewskich odcinkach granicy, jak i na tzw. szlaku bałkańskim, który biegnie z południa Europy przez granice polsko-słowackie lub polsko-czeskie.
Sprawy prowadzone w ramach międzynarodowej wymiany informacji za pośrednictwem Europolu pokazują wysoką dynamikę tych zjawisk oraz determinację przemytników i kierowców. Działalność członków tych międzynarodowych grup przestępczych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale także krajów sąsiadujących i docelowych.
Po przeanalizowaniu aktualnych trendów związanych z działalnością zorganizowanych grup przestępczych, Straż Graniczna wystąpiła do Europolu i zagrożonych omawianym zjawiskiem państw z propozycją powołania operacyjnej grupy zadaniowej.
Straż Graniczna zaproponowała utworzenie w Warszawie Centrum Koordynacyjnego, w którym mogliby pełnić służbę funkcjonariusze delegowani przez kraje włączone do OTF i Europol w celu wsparcia analitycznego i koordynacyjnego czynności prowadzonych w ramach wytypowanych spraw prowadzonych przez poszczególne kraje.
Delegacje przywitał płk SG Piotr ROSŁANIEC – Dyrektor Zarządu Operacyjno –Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz płk SG Arkadiusz OLEJNIK i płk SG Daniel DUDEK – Zastępcy Dyrektora Zarządu Operacyjno –Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej.
Spotkanie finansowane było ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu Straży Granicznej - MIGR/02/2023/EMPACT.
zdj. ZOŚ KGSG