Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Łódzcy funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódzcy funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Paweł ŚNIEĆ
18.10.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania dwóch obywateli Ukrainy, doszło 4 października 2022 roku na terenie Łodzi.  

Zatrzymane osoby, czyli 37-letnia kobieta i jej 38-letni mąż podejrzani są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się organizowaniem innym osobom (głównie obywatelom Ukrainy), przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy wspomnieć, że w dodatkowo prowadzonym śledztwie zatrzymanych zostało dwóch obywateli Ukrainy, którzy od blisko roku przebywają w areszcie śledczym. Wszystkim osobom przedstawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, jak też umożliwiania im pobytu na terytorium RP wbrew przepisom, z czego czerpali korzyść majątkową oraz uczynili sobie z przestępczego procederu stałego źródła dochodu tj. 258 §1 kk. oraz 264 § 3 kk. w zb. z art. 272 kk. w zw. z art. 11 § 2 kk. w zw. z art. 12 § 1 kk. w zw. z art. 65 § 1 kk.

W procederze trwającym przez ponad dwa lata wykorzystywano 106 spółek założonych na terenie całego kraju, prowadzących fikcyjną działalność gospodarczą, założonych tylkoi wyłącznie w celu rejestrowania oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleń na pracę sezonową. Następnie poprzez uzyskane dokumenty w Powiatowych Urzędach Pracy m.in.: w Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Kielcach umożliwiano cudzoziemcom przekroczenie granicy RP i zalegalizowanie im pobytu w Polsce. Członków grupy podejrzewa się również o otwieranie rachunków bankowych na rzecz fikcyjnych  spółek oraz wykorzystywanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniach, które zapewniały o zatrudnieniu cudzoziemców w tych spółkach.

Szacuje się, że działając w ten sposób, członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkunastu tysiącom cudzoziemcom, uzyskując od  każdego z nich zapłatę w kwocie  od 100 do 570 złotych.

W trakcie czynności na terenie Łodzi przeszukano cztery lokale w tym mieszkania i siedziby firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu. Na miejscu funkcjonariusze zarekwirowali także środki pieniężne w różnej walucie w kwocie ponad 50 tys. złotych.

Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec kobiety został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci: poręczenia majątkowego w kwocie 15 000 zł, dozoru policji i zobowiązania do stawiennictwa dwa razy w miesiącu w KMP w Łodzi oraz zakazu opuszczania terytorium RP. Natomiast wobec jej 38-letniego partnera prokurator wniósł do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

zdj. Nadwiślański OSG

  • funkcjonariusz SG uzupełniający dokumenty
    funkcjonariusz SG uzupełniający dokumenty
  • grupa osób, funkcjonariusze, cudzoziemcy, ratownik medyczny
    grupa osób, funkcjonariusze, cudzoziemcy, ratownik medyczny
  • pieniądze w różnej walucie
    pieniądze w różnej walucie
  • funkcjonariusz SG podczas czynności służbowych
    funkcjonariusz SG podczas czynności służbowych
  • dokumenty służbowe
    dokumenty służbowe
do góry