Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Status UKR - uregulowania prawne dotyczące ochrony czasowej dla obywateli Ukrainy - AKTUALNE INFORMACJE - Status UKR - zasady ochrony czasowej dla ob. Ukrainy

Nawigacja

Status UKR - zasady ochrony czasowej dla ob. Ukrainy

Status UKR - uregulowania prawne dotyczące ochrony czasowej dla obywateli Ukrainy - AKTUALNE INFORMACJE

11.07.2024

1. KTO  KORZYSTA Z UPRAWNIEŃ NA MOCY USTAWY   

  • Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP z terytorium Ukrainy  do RP  w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i DEKLARUJĄ zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt ob. Ukrainy w Polsce jest uznawany jako legalny od 24 lutego 2022 r. do 30 września 2025 r.

 

2. KOMU PRZEDŁUŻONO POBYT na podstawie przepisów ustawy pomocowej do dnia 30 września 2025 r.

obywatelom Ukrainy, których pobyt w Polsce przypadał od 24 lutego 2022 r.  na podstawie:

  • wizy krajowej, udzielonego zezwolenia na pobyt,
  • karty pobytu, polskie dokumenty tożsamości cudzoziemca oraz dokumentu zgoda na pobyt tolerowany
  • wiz Schengen i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo strefy Schengen
  • ruchu bezwizowego

Ponadto przedłużeniu do dnia 30 września 2025 r. uległy:

  • termin do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 299 ust. 6 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
  •  termin dobrowolnego wyjazdu, o którym mowa w art. 315 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach;

Dokumenty : wiza krajowa, karta pobytu, polski dokument tożsamości cudzoziemca, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” wydane obywatelowi Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r., ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 30 września 2025 r.

UWAGA - Przedłużenie okresu ważności dokumentów (wizy krajowej, karty pobytu), nie uprawnia do przekraczania granicy na ich podstawie.

 

3. JAK NIE STRACIĆ UPRAWNIEŃ SOCJALNO-POBYTOWYCH NA PODSTAWIE STATUSU PESEL-UKR

Niezwłocznie po przybyciu do RP:

  • Należy zgłosić się w dowolnym organie gminy z ważnym dokumentem podróży i złożyć osobiście wniosek o nadanie numeru PESEL i statusu UKR.
  • Jeżeli numer PESEL został nadany przed 1 lipca 2024 r. bez statusu UKR  wtedy status UKR nadaje się  na wniosek cudzoziemca i wprowadza  do centralnego rejestru danych.

             Dane te wprowadza dowolny organ gminy.

  • Jeżeli cudzoziemiec posiada już numer PESEL, który został mu nadany a jego tożsamość została potwierdzona na podstawie innego dokumentu niż dokument podróży, (np. na podstawie oświadczenia, Karty Polaka, innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości lub dokumentu potwierdzającego urodzenie), jest on zobowiązany do ponownego stawienia się w organie gminy w celu potwierdzenia swojej tożsamości na podstawie ważnego dokumentu podróży w terminie 60 dni.
  • Organ gminy dokonuje rejestracji wszelkich zmian danych obywatela Ukrainy w rejestrze PESEL w przypadku zmiany danych osobowych (np. zmiana nazwiska) lub wymiany dokumentów.

4. CO NALEŻY  ZROBIĆ  jeśli wjazd do Polski nie został zarejestrowany podczas przekraczania granicy zewnętrznej lub granicy, na której nie jest prowadzona odprawa graniczna

  • Jeżeli wjazd nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej jako wjazd w związku z działaniami wojennymi lub nastąpił przez granicę, na której nie jest prowadzona kontrola graniczna, cudzoziemiec zgłasza się do organu gminy z wnioskiem o przywrócenie statusu UKR.
  • Organ gminy rejestruje dane w celu ponownego nadania UKR (w myśl art. 4 ust. 17 f ustawy pomocowej). Jeżeli osoba, której nadano numer UKR potwierdzi, że jej pobyt poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej nie trwał dłużej niż 30 dni  lub nie zaszła inna okoliczność uzasadniająca utratę statusu UKR, organ gminy przywraca status UKR.

5. CZY MOŻNA PODRÓŻOWAĆ POSIADAJĄC STATUS  PESEL UKR

  • ABY MÓC PRZEKRACZAĆ GRANICĘ  NALEŻY POSIADAĆ dokument elektroniczny Diia.pl, który wraz z dokumentem  podróży uprawnia ob. Ukrainy do  wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

Pamiętaj: Zawsze okazuj dokument elektroniczny Diia.pl przy przekraczaniu granicy. Nieokazanie ww. dokumentu może skutkować utratą statusu UKR!

 

  • Jeżeli w rejestrze PESEL przy danych dziecka zamieszczono numer PESEL rodzica, umożliwi to pobranie dokumentu Diia.pl i prezentację danych dziecka  w aplikacji dokumentu elektronicznego  Diia.pl, co umożliwi  rodzicowi  przekraczanie granicy wraz z dzieckiem, na podstawie Diia.pl rodzica lub opiekuna prawnego wraz z  dokumentem podróży.
  • Dziecko będzie mogło przekroczyć granicę na podstawie Diia.pl i paszportu wyłącznie z rodzicem, który jest dysponentem dokumentu elektronicznego Diia.pl

6. KIEDY NASTĘPUJE UTRATA UPRAWNIEŃ STATUSU PESEL UKR

Status UKR ( w myśl art. 4 ust. 17 a ustawy pomocowej), zmienia się automatycznie jeżeli:

  • cudzoziemiec uzyska:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

c) zezwolenie na pobyt czasowy,

d) ochronę uzupełniającą,

e) zgodę na pobyt tolerowany,

f) zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,

  • cudzoziemiec złożył lub zadeklarował złożenie wniosku o ochronę międzynarodową,

Ponadto:

  • Jeżeli wyjedzie z RP  na okres powyżej 30 dni pozbawia go legalnego pobytu ( tj. legalnego pobytu  do 30 września 2025 r. w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy ob. UA) – art. 4 ust. 17a ustawy pomocowej
  • Korzystanie przez ob. UA z ochrony czasowej udzielonej przez inne państwo  członkowskie UE przyznanej z powodu działań wojennych pozbawia statusu UKR (czyli ob. UA nie może korzystać równocześnie z przywilejów w innych państwach niż Polska)

 

7. KOGO NIE DOTYCZY OGRANICZENIE WYJAZDU Z TERYTORIUM RP  POWYŻEJ 30 DNI

  • Termin 30  dniowy nie dotyczy osób skierowanych  do wykonywania pracy  lub usług  poza granicami  RP przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terytorium RP

 

Podczas wyjazdu z Polski w ramach granic wewnętrznych:

  • Należy osobiście zgłosić się w organie gminy i złożyć oświadczenie zawierające kraj wyjazdu, deklarowaną datę tego wyjazdu oraz oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku z klauzulą o treści „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”
do góry