Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przywrócenie statusu „UKR”. - Status UKR - zasady ochrony czasowej dla ob. Ukrainy

Nawigacja

Status UKR - zasady ochrony czasowej dla ob. Ukrainy

Przywrócenie statusu „UKR”.

Paweł SOCHA
31.10.2023

Obywatele Ukrainy, którzy utracili status „UKR” w rejestrze PESEL w wyniku opuszczenia terytorium RP na okres przekraczający 30 dni mogą ponownie odzyskać utracony status w przypadku:

  • ponownego wjazdu do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa;

(jeżeli obywatel Ukrainy po okresie pobytu poza terytorium RP przekraczającym 30 dni ponownie stawi się w przejściu granicznym i oświadczy, iż wjazd następuje w związku z ewakuacją z terytorium Ukrainy, wówczas ponownie zostanie odnotowany w rejestrze obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy. Dotychczasowy status "NUE" zostaje automatycznie zmieniony na UKR bezpośrednio po systemowym zasileniu rejestru PESEL z rejestru prowadzonego przez Straż Graniczną. Przywrócenie statusu UKR w rejestrze prowadzonym przez Straż Graniczną powoduje ponowne nabycie uprawnień wynikających z ustawy pomocowej – od dnia ponownego wjazdu na terytorium RP.)

  • osobistego złożenia wniosku w dowolnym organie wykonawczym gminy, gdzie na podstawie oświadczenia zostaje wskazana data ostatniego przekroczenia granicy na kierunku wjazdowym do Polski, w związku z działaniami wojennymi.

(obywatel Ukrainy po wjeździe na terytorium RP ma możliwość osobistego złożenia wniosku w dowolnym organie wykonawczym gminy, gdzie na podstawie jego oświadczenia zostaje odnotowana data ostatniego przekroczenia granicy na kierunku wjazdowym do Polski w związku z działaniami wojennymi. Status "UKR" zastępuje dotychczasowy status "NUE" w rejestrze PESEL. Przywrócenie uprawnień wynikających z ustawy pomocowej następuje od dnia ponownego wjazdu na terytorium RP bezpośrednio po systemowym zasileniu rejestru prowadzonego przez Straż Graniczną.)


WAŻNE! Jeżeli osoba, której nadano numer PESEL ze statusem „UKR”  potwierdzi, że jej pobyt poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej nie trwał dłużej niż 30 dni, status ten,  może zostać przywrócony w trybie art. 11 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności – dowolny organ wykonawczy gminy jest uprawniony do zmiany statusu „NUE” na „UKR”.
Wniosek składany jest osobiście przez obywatela Ukrainy w organie wykonawczym gminy, na podstawie oświadczenia zostaje wskazana data ostatniego przekroczenia granicy na kierunku wjazdowym do Polski.

Reasumując, w celu uniknięcia utraty statusu "UKR" w związku z opuszczeniem terytorium Polski na okres krótszy niż 30 dni, cudzoziemiec powracający do Polski powinien poinformować funkcjonariusza polskiej Straży Granicznej dokonującego odprawy paszportowej o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z uprawnień z ochrony czasowej oraz każdorazowo okazać dokument elektroniczny diia.pl.

Wjazd na terytorium Polski bez poinformowania o ww. okoliczności lub bez okazania dokumentu elektronicznego diia.pl może spowodować, iż dane cudzoziemca nie zostaną ujęte w rejestrze Straży Granicznej prowadzonym na mocy ustawy "pomocowej", w oparciu o który utrzymywany jest status "UKR", a z którym wiążą się liczne uprawnienia o charakterze socjalnym.

do góry