Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymania na polsko-niemieckim pograniczu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania na polsko-niemieckim pograniczu

Konrad SZWED
04.04.2022

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali podczas weekendu 13 cudzoziemców, którzy usiłowali wbrew przepisom przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano także dwóch obywateli Ukrainy, którzy usłyszeli zarzut organizowania innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy RP.

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań, którzy w sobotę (3.04) pełnili służbę wraz z funkcjonariuszami zielonogórskiej placówki, wytypowali i zatrzymali w gminie Gubin do kontroli auto osobowe na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta była 31-letnia Ukrainka, natomiast jej pasażerami było czterech obywateli Iraku. Irakijczycy w wieku od 22 do 33 lat, jak wykazała kontrola, przebywali w Polsce niezgodnie z przepisami i niezgodnie z prawem, usiłowali również wbrew obowiązującym przepisom i w porozumieniu z innymi osobami przekroczyć granicę państwową, by dotrzeć do Niemiec.
Obywatele Iraku oraz Ukrainka zostali zatrzymani. Kobieta podczas przesłuchania w charakterze podejrzanej usłyszała zarzuty organizowania innym osobom niezgodnego z prawem przekraczania granicy państwowej. Przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła wyjaśnienia i dobrowolnie poddała się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 3 lat. Obywatele Iraku odpowiedzą za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami, otrzymają także decyzje, na podstawie których będą musieli wrócić do swojego kraju.
Natomiast w poniedziałek, kilka minut po północy, funkcjonariusze SG z Zielonej Góry, również w okolicy Gubina zatrzymali do kontroli samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta był 25-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli funkcjonariusze ujawnili, że wewnątrz auta przewoził 5 mężczyzn. Kierowca oraz jego pasażerowie zostali zatrzymani. Funkcjonariusze ustalili, że 5 zatrzymanych mężczyzn to 22-letni Irakijczyk, 27-letni obywatel Syrii oraz trzech obywateli Egiptu w wieku 24, 40 i 42 lat. Wszyscy cudzoziemcy posiadali legalny pobyt na terytorium Rosji. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, kierowca przesłuchany został w charakterze podejrzanego i usłyszał zarzuty organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Cudzoziemcy bez prawa pobytu w Polsce, pociągnięci zostaną do odpowiedzialności karnej za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami. Otrzymają także decyzje, na podstawie których wrócą do swoich krajów pochodzenia.
W sobotę w Gubinie funkcjonariusze SG wylegitymowali także 18-letniego obywatela Syrii. W trakcie kontroli ustalono, że mężczyzna przekroczył granicę z Niemiec do Polski wbrew przepisom, nie posiadając dokumentu podróży uprawniającego do przekraczania granicy. Cudzoziemiec nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom, w jakim celu udał się do Polski. Z uwagi na to, że posiadał przy sobie niemiecki dokument pobytowy, został pouczony o obowiązku natychmiastowego powrotu do Niemiec.
Natomiast na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ze Wspólnej Polski-Niemieckiej Palcówki w Ludwigsdorfie zatrzymali w sobotę w Zgorzelcu trzech cudzoziemców podających się za obywateli Indii. Cudzoziemcy szli w kierunku niemieckiej granicy z zamiarem jej przekroczenia. Z uwagi na to, iż nie posiadali jednak przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których mogliby przebywać w Polsce legalnie i zgodnie z prawem przekroczyć granicę, jak również nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których można by potwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo, zostali zatrzymani.
Komendant PSG w Zgorzelcu wydał cudzoziemcom decyzje o zobowiązaniu do powrotu, orzekł także o rocznym zakazie ponownego wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen. Funkcjonariusze prowadzą wobec cudzoziemców także czynności procesowe. Obcokrajowcy pozostają w dyspozycji Straży Granicznej.

zdj. Nadodrzański OSG

  • Kontrola pojazdu
    Kontrola pojazdu
  • Zatrzymana kobieta kierująca pojazdem
    Zatrzymana kobieta kierująca pojazdem
  • Zatrzrzymani obywatele Iraku
    Zatrzrzymani obywatele Iraku
do góry