W tym roku, w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej, na potrzeby strzeżonych ośrodków zostały zaadaptowane trzy nowe miejsca. Dwa obiekty należą do Urzędu do Spraw Cudzoziemców – ośrodki w Białej Podlaskiej i w Czerwonym Borze, natomiast w Wędrzynie korzystamy z Ośrodka Szkoleń Poligonowych, w którym wcześniej byli kwaterowani żołnierze Wojska Polskiego oraz państw NATO.
W strzeżonych ośrodkach przebywa prawie 1750 cudzoziemców.
Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców zostały podzielone na obiekty dla rodzin oraz te przeznaczone dla mężczyzn, aby przebywającym w nich osobom stworzyć komfortowe warunki bytowe.
Każdy mieszkaniec strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców ma zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej (również tej specjalistycznej), a dzieci opiekę lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry. W ośrodku całodobowo pełni dyżur ratownik medyczny. Na miejscu są ponadto zatrudnieni psychologowie, którzy służą pomocą.
W strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców wydzielone są miejsca do aktywnego wypoczynku, siłownie oraz place zabaw. Cudzoziemcy mogą korzystać z komputerów z dostępem do internetu. Do swojej dyspozycji mają także sale telewizyjne, a dla potrzeb religijnych wydzielone zostały specjalne pokoje do modlitw. Wszystkim został zapewniony dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, które spełniają wszelkie niezbędne warunki oraz są sprzątane codziennie przez firmę zewnętrzną.
Dzieci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych oraz rekreacyjno-sportowych. Przebywający w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców mają zapewnione pełne wyżywienie. Posiłki są zgodne z ich preferencjami żywieniowymi. Przygotowywane są na miejscu, bądź są dowożone przez podmiot zewnętrzny w formie cateringu. Wyżywienie jest urozmaicone i pełnowartościowe.
Materiał filmowy ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku