Działalność przestępcza grupy polegała na rejestrowaniu fikcyjnych spółek, zakładanych na tzw. „słupy”, czyli podstawione osoby, a następnie wystawianiu i rejestrowaniu oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w Państwowych Urzędach Pracy na terenie woj. lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wystawianiu zaproszeń w urzędach wojewódzkich. W ten sposób od kwietnia 2016 r. tylko w ramach trzech spółek zarejestrowano ponad 3 000 oświadczeń dla obywateli Ukrainy, na podstawie których cudzoziemcy uzyskali w Urzędach Konsularnych na Ukrainie wizy wjazdowe na terytorium RP. W rzeczywistości żadna z firm nie miała zamiaru oraz możliwości zatrudnienia obywateli Ukrainy. Część z firm działała pod fałszywymi adresami. W celu uwiarygodnienia składanych zaproszeń, firmy przedstawiały nie mające pokrycia w rzeczywistości wyciągi z rachunków bankowych, fikcyjne umowy najmu lokali itd.
W trakcie prowadzonego śledztwa przesłuchano w charakterze świadków ponad 80 obywateli Ukrainy, którzy na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz zaproszeń wystawionych przez fikcyjnie działające firmy, uzyskali wizy wjazdowe na terytorium RP. Za załatwienie formalności i pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy płacili członkom grupy.
Zatrzymane osoby już usłyszały zarzuty. Podczas prowadzonej realizacji zabezpieczono na poczet przyszłych kar środki finansowe w postaci: 137 880 złotych oraz 14 575 dolarów amerykańskich. Zabezpieczono również komputery stacjonarne, laptopy, przenośne dyski pamięci, telefony komórkowe oraz dokumentację związaną z prowadzeniem fikcyjnej działalności.
zdj. Nadbużański OSG