W imieniu Komendanta Głównego SG Porozumienie podpisał Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Andrzej Pilaszkiewicz.
Podpisany dokument reguluje współpracę w zakresie przyjęcia do stosowania „Strategii działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”. Głównym celem zawartego Porozumienia jest współpraca w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na liniach kolejowych, w pociągach pasażerskich, na dworcach, przystankach, stacjach kolejowych oraz wspólne podejmowanie działalności profilaktyczno-szkoleniowej, jak również współpraca z mediami.
To kolejne porozumienie, które zostało zawarte pomiędzy przedstawicielami służb państwowych, a podmiotami kolejowymi. Poprzednie zostało zawarte 6 lipca 2004 r.
W myśl postanowień nowego Porozumienia strony przyjmują do stosowania „Strategię działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach”, która będzie realizowana przez spółki kolejowe będące stronami Porozumienia, Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji, a także oddziały Straży Granicznej oraz jednostki organizacyjne Żandarmerii Wojskowej. Odpowiedzialnymi za koordynowanie i monitorowanie jej realizacji będą odpowiednio: PKP S.A., Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komenda Główna Straży Ochrony Kolei. W celu zapewnienia i maksymalnego usprawnienia procesu podejmowania decyzji oraz koordynacji działań powołany zostanie Centralny Zespół ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach, którego pracom przewodniczył będzie przedstawiciel PKP S.A., natomiast na terenie województw powołane zostaną Regionalne Zespoły ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach.
źródło: Policja.pl