Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zapobieganie zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego – Neptun 2017 - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobieganie zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego – Neptun 2017

Ewelina Szczepańska
25.05.2017

Od 22 do 25 maja, na wodach Portu Kołobrzeg, trwały zintegrowane manewry o charakterze międzynarodowym z użyciem jednostek pływających na morzu: „Zapobieganie zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego – Neptun 2017”. Szkolenie zorganizował Centralny Ośrodek Szkolenia SG – partner ramowy Agencji Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL), wspólnie z Morskim Oddziałem SG.

W ćwiczeniach uczestniczyło 25 funkcjonariuszy służb kontrolnych z 16 krajów Unii Europejskiej, którzy zajmują się ochroną bezpieczeństwa morskiego. Manewry „Neptun 2017” prowadzili eksperci z centrów do spraw terroryzmu i bezpieczeństwa z Portugalii, Francji, Grecji i Polski. Ćwiczenia praktyczne wspomagało 52 funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału SG oraz Centralnego OśrodkaSzkolenia SG, a także 29 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie oraz ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

Charakterystyka i wykorzystanie możliwości międzynarodowej współpracy w procedurach zwiększania bezpieczeństwa morskiego na wodach UE, identyfikacja struktur i metod zabezpieczenia głównych portów morskich UE, specyfika zapewnienia bezpieczeństwa na międzynarodowych morskich szklakach komunikacyjnych w kontekście ochrony portów Państw Członkowskich UE i infrastruktury morskiej – to tylko niektóre zagadnienia i problemy poruszane podczas szkolenia. Manewrowanie pontonu w trudnych warunkach hydrometeorologicznych, taktyka interwencji z użyciem broni palnej, taktyka przemieszczania się po statku, abordaż na jednostkach pływających w celu zatrzymania szczególnie niebezpiecznego przestępcy, przeszukania pod kątem przemytu ludzi, wspólna akcja ratownicza służb poszukiwawczo-ratowniczych oraz taktyka i techniki podejmowania rozbitków z wody –  to zaś tylko niektóre scenariusze odbywanych ćwiczeń.

Szkolenie wymagało od uczestników ogromnego wkładu pracy i sprawnej kooperacji w celu wypracowania uniwersalnych algorytmów postępowania w obszarze budowania bezpieczeństwa morskiego oraz infrastruktury portowej. Manewry „Neptun 2017” połączyły doświadczenia funkcjonariuszy z państw UE. Wypracowano wspólne standardy działania, aby efektywnie chronić i kontrolować bezpieczeństwo morskie portów, transport żeglarzy i pasażerów. 

zdj. Centralny Ośrodek Szkolenia SG

 

do góry