Celem przeprowadzonych ćwiczeń było sprawdzenie zdolności reagowania i koordynacja działań służb w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, a także zaprezentowanie zasadności utworzenia jednostek Obrony Terytorialnej.
W pierwszej części ćwiczenia, odbywającej się w Trzciańcu, wzięli udział żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, funkcjonariusze WZD BiOSG, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz „Strzelcy”.
Scenariusz zakładał, że grupa terrorystów przejęła jeden z magazynów należących do Straży Granicznej. W Placówce SG w Wojtkowej wdrożono procedury związane z przywróceniem ładu i porządku publicznego. W związku z tym, że użyte przeciwko terrorystom siły i środki będące na wyposażeniu SG nie były adekwatne do ich uzbrojenia, wprowadzono procedury mające na celu wydanie Postanowienia Prezydenta RP o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych do samodzielnego działania.
Żołnierze wspierani przez formacje Obrony Terytorialnej („Strzelcy”) wezwali terrorystów do dobrowolnego opuszczenia budynków. Napastnicy nie zareagowali więc przystąpiono do szturmowania zajętych obiektów. Akcję zakończono aresztowaniem i unieszkodliwieniem napastników.
Drugi epizod odbył się na ważnym obiekcie strategicznym w województwie podkarpackim, jakim jest zapora wodna w Solinie. Oprócz służb zaangażowanych już w pierwsza część ćwiczenia w Trzciańcu, w Solinie dołączyły do działań WOPR, GOPR oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tym razem terroryści próbowali otworzyć śluzy oraz uszkodzić zaporę przy użyciu materiałów wybuchowych. Wszyscy zostali zatrzymani. Rannych podczas akcji ewakuował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ćwiczenia obserwowali: sekretarz stanu, zastępcy szefa Kancelarii Rady Ministrów Paweł Szrot, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych Podkarpacia, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz służb mundurowych, a także władz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Zdj. Bieszczadzki OSG