Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Współpraca SG z Agencją Frontex - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca SG z Agencją Frontex

05.10.2015

Straż Graniczna współpracuje z Agencją Frontex od początku jej istnienia, tj. od 2005 roku. Zadaniem Agencji jest koordynacja współpracy operacyjnej służb granicznych odpowiedzialnych za ochronę zewnętrznej granicy UE.

Straż Graniczna współpracuje z Agencją Frontex od początku jej istnienia, tj. od 2005 roku. Zadaniem Agencji jest koordynacja współpracy operacyjnej służb granicznych odpowiedzialnych za ochronę zewnętrznej granicy UE.


Wspólne działania operacyjne państw członkowskich UE koordynowane są przez 4 sektory operacyjne Agencji: Sektor Granic Lądowych, Sektor Granic Powietrznych, Sektor Granic Morskich i Sektor Operacji Powrotowych.


W każdym państwie członkowskim funkcjonuje Krajowy Punkt Kontaktowy Frontex, który jest oficjalnym łącznikiem pomiędzy danym państwem członkowskim a Agencją i po stronie państwa członkowskiego koordynuje jego udział w działaniach Frontex.


Funkcjonariusze służb odpowiedzialnych w państwach członkowskich UE za kontrolę ruchu granicznego i ochronę granic, którzy bezpośrednio biorą udział w działaniach koordynowanych przez Agencję, posiadają status funkcjonariusza-gościa, delegowanego funkcjonariusza-gościa bądź obserwatora (w przypadku misji poza granicami UE). Status obserwatorów mają też funkcjonariusze krajów spoza UE, którzy w ramach współpracy z państwami członkowskimi UE uczestniczą we wspólnych działaniach koordynowanych przez Agencję. Funkcjonariusze bezpośrednio uczestniczący w działaniach koordynowanych przez Agencję wchodzą w skład Europejskich Zespołów Straży Granicznej.


Podstawą uruchomienia wspólnej operacji lub projektu są wyniki analizy ryzyka, wykonywanej we współpracy z państwami członkowskimi UE w ramach Sieci Analizy Ryzyka Frontex.


Straż Graniczna aktywnie uczestniczy w działaniach operacyjnych, koordynowanych przez Agencję Frontex – udostępnia zasoby osobowo-sprzętowe SG na potrzeby innych państw członkowskich UE czy też państw trzecich, ale również jest beneficjentem oferowanego wsparcia.

Straż Graniczna uczestniczy w działaniach prowadzonych m. in. na terenie sześciu państw członkowskich najbardziej dotkniętych nielegalną migracją: Węgier, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Bułgarii.


Na terenie Węgier, w ramach dwóch wspólnych operacji lądowych, funkcjonariusze SG biorą udział łącznie w 5 misjach na granicy węgiersko-ukraińskiej i węgiersko-serbskiej (ze wsparciem psa służbowego z przewodnikiem, samochodu służbowego i kamery termowizyjnej). Ponadto w październiku i listopadzie Straż Graniczna udzieli wsparcia helikoptera SG wraz z załogą i samochodem będącym zapleczem technicznym. Zadeklarowana też została możliwość wysłania na Węgry detektora CO2 wraz z operatorem.


W Grecji, w ramach trzech wspólnych operacji, uczestniczyło 62 funkcjonariuszy SG, Przewoźne Jednostki Nadzoru (pojazdy obserwacyjne), samolot M-28 Skytruck, samochody służbowe oraz kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne.


Ponadto Straż Graniczna jest zaangażowana w działania prowadzone we Włoszech (5 misji), w Hiszpanii (6 misji), Portugalii (2 misje) i Bułgarii (9 misji).


Oprócz uczestnictwa w działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex w ww. rejonach, w bieżącym roku SG wspiera również służby graniczne Rumunii, Estonii, Litwy, Słowacji, Chorwacji, Słowenii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji i Mołdawii w ramach współpracy z krajami trzecimi.


Łącznie zaangażowanie Straży Granicznej w działania operacyjne koordynowane przez Agencję Frontex w 2015 roku obejmuje ponad 100 misji funkcjonariuszy, co dalece wykracza poza plany z Dorocznych Rozmów Bilateralnych. Misje realizowane są z wykorzystaniem statków powietrznych, Przewoźnych Jednostek Nadzoru, samochodów służbowych (terenowych i szosowych), ręcznych kamer termowizyjnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas swoich misji udzielają profesjonalnego wsparcia w zakresie m.in. nadzoru i patrolowania granic, procedur pierwszej i drugiej linii kontroli, tj. np. ustalania pochodzenia osób nielegalnie przekraczających granice, czy badania dokumentów na poziomie zaawansowanym.

 

 

 

 

 


zdj. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG



do góry