Wspólne działania operacyjne państw członkowskich UE koordynowane są przez 4 sektory operacyjne Agencji: Sektor Granic Lądowych, Sektor Granic Powietrznych, Sektor Granic Morskich i Sektor Operacji Powrotowych.
W każdym państwie członkowskim funkcjonuje Krajowy Punkt Kontaktowy Frontex, który jest oficjalnym łącznikiem pomiędzy danym państwem członkowskim a Agencją i po stronie państwa członkowskiego koordynuje jego udział w działaniach Frontex.
Funkcjonariusze służb odpowiedzialnych w państwach członkowskich UE za kontrolę ruchu granicznego i ochronę granic, którzy bezpośrednio biorą udział w działaniach koordynowanych przez Agencję, posiadają status funkcjonariusza-gościa, delegowanego funkcjonariusza-gościa bądź obserwatora (w przypadku misji poza granicami UE). Status obserwatorów mają też funkcjonariusze krajów spoza UE, którzy w ramach współpracy z państwami członkowskimi UE uczestniczą we wspólnych działaniach koordynowanych przez Agencję. Funkcjonariusze bezpośrednio uczestniczący w działaniach koordynowanych przez Agencję wchodzą w skład Europejskich Zespołów Straży Granicznej.
Podstawą uruchomienia wspólnej operacji lub projektu są wyniki analizy ryzyka, wykonywanej we współpracy z państwami członkowskimi UE w ramach Sieci Analizy Ryzyka Frontex.
Straż Graniczna aktywnie uczestniczy w działaniach operacyjnych, koordynowanych przez Agencję Frontex – udostępnia zasoby osobowo-sprzętowe SG na potrzeby innych państw członkowskich UE czy też państw trzecich, ale również jest beneficjentem oferowanego wsparcia.
Straż Graniczna uczestniczy w działaniach prowadzonych m. in. na terenie sześciu państw członkowskich najbardziej dotkniętych nielegalną migracją: Węgier, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Bułgarii.
Na terenie Węgier, w ramach dwóch wspólnych operacji lądowych, funkcjonariusze SG biorą udział łącznie w 5 misjach na granicy węgiersko-ukraińskiej i węgiersko-serbskiej (ze wsparciem psa służbowego z przewodnikiem, samochodu służbowego i kamery termowizyjnej). Ponadto w październiku i listopadzie Straż Graniczna udzieli wsparcia helikoptera SG wraz z załogą i samochodem będącym zapleczem technicznym. Zadeklarowana też została możliwość wysłania na Węgry detektora CO2 wraz z operatorem.
W Grecji, w ramach trzech wspólnych operacji, uczestniczyło 62 funkcjonariuszy SG, Przewoźne Jednostki Nadzoru (pojazdy obserwacyjne), samolot M-28 Skytruck, samochody służbowe oraz kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne.
Ponadto Straż Graniczna jest zaangażowana w działania prowadzone we Włoszech (5 misji), w Hiszpanii (6 misji), Portugalii (2 misje) i Bułgarii (9 misji).
Oprócz uczestnictwa w działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex w ww. rejonach, w bieżącym roku SG wspiera również służby graniczne Rumunii, Estonii, Litwy, Słowacji, Chorwacji, Słowenii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji i Mołdawii w ramach współpracy z krajami trzecimi.
Łącznie zaangażowanie Straży Granicznej w działania operacyjne koordynowane przez Agencję Frontex w 2015 roku obejmuje ponad 100 misji funkcjonariuszy, co dalece wykracza poza plany z Dorocznych Rozmów Bilateralnych. Misje realizowane są z wykorzystaniem statków powietrznych, Przewoźnych Jednostek Nadzoru, samochodów służbowych (terenowych i szosowych), ręcznych kamer termowizyjnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas swoich misji udzielają profesjonalnego wsparcia w zakresie m.in. nadzoru i patrolowania granic, procedur pierwszej i drugiej linii kontroli, tj. np. ustalania pochodzenia osób nielegalnie przekraczających granice, czy badania dokumentów na poziomie zaawansowanym.
zdj. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG