Podobnie zdarzenia miały miejsce także 5 i 6 czerwca oraz 10 lipca w rejonie znaku granicznego nr 13, gdzie w pasie drogi granicznej przebiega szlak turystyczny od góry Wielka Rawka do Krzemieńca.
Przekroczenia granicy przez turystów, zwane potocznie „zajściami”, wynikają z ciekawości osób, które chcą zobaczyć, co jest po drugiej stronie granicy państwa. Najczęściej jest to piesze przekroczenie linii granicy w celu zrobienia sobie zdjęć po stronie ukraińskiej. Sprawcy tego typu zajść tłumaczą się zazwyczaj, że nie traktowali poważnie mijanych tablic ostrzegawczych i w związku z tym nie wiedzieli, że przekraczają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
W 2014 roku funkcjonariusze SG tylko z jednej bieszczadzkiej placówki w Ustrzykach Górnych odnotowali aż 30 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy przez 19 Polaków. Natomiast od początku wakacji bieżącego roku Straż Graniczna z Wetliny i Ustrzyk Górnych ujawniła już 15 zajść tego typu, dokonanych przez 12 osób.
Sprawcy tego typu przekroczenia granicy są natychmiast zawracani na stronę polską i pouczani bądź karani mandatem karnym w wysokości do 500 zł (art. 49a§1 kodeksu wykroczeń).
Rozporządzenie Nr 16/09 wojewody podkarpackiego z dnia 19.10.2009 r. w sprawie wprowadzania zakazu przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej, wprowadza zakaz przebywania na pasie drogi granicznej na terenie województwa podkarpackiego na granicy od znaku granicznego „Krzemieniec” do znaku granicznego nr 638, jednocześnie w odniesieniu do ruchu turystycznego nie dotyczy ono odcinków granicy państwowej po których równolegle przebiegają szlaki turystyczne.
W odniesieniu do placówki SG w Ustrzykach Górnych ochraniającej odcinek granicy od znaku granicznego nr 15 do znaku granicznego nr 222, w/w Rozporządzenie wojewody dopuszcza zorganizowany ruch pieszy z przewodnikiem na odcinku od znaku granicznego nr 164 (Rozsypaniec) do znaku granicznego nr 213 (g. Opołonek), pod warunkiem uzyskania zgody dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz komendanta placówki SG.