Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Podpisanie deklaracji o współpracy w ramach Mechanizmu Szybkiego Reagowania - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podpisanie deklaracji o współpracy w ramach Mechanizmu Szybkiego Reagowania

15.12.2023

W spotkaniu w ramach Mechanizmu Szybkiego Reagowania, wypracowanego przez uczestników grupy ds. zwalczania nielegalnej migracji z regionu Bałkanów Zachodnich (które odbyło się 12 grudnia we Włoszech) uczestniczyli Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG płk SG Piotr Rosłaniec oraz jego zastępca płk SG Daniel Dudek.

W czasie spotkania przedstawicieli wysokiego szczebla Polski, Austrii, Niemiec, Rumunii, Bułgarii, Francji, Węgier, Włoch, Chorwacji, Słowenii, Grecji, Słowacji, Czech, Belgii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Północnej Macedonii, Czarnogóry, Kosowa i Serbii została podpisana Wspólna Deklaracja Woli - Joint Declaration of Intent, stanowiąca zasady współpracy w ramach Mechanizmu Szybkiego Reagowania – Rapid Response Mechanism, wypracowanego przez uczestników grupy ds. zwalczania nielegalnej migracji z regionu Bałkanów Zachodnich – Task Force Western Balkan. Grupa działa pod auspicjami Priorytetu EMPACT Organizacja nielegalnej migracji.

Grupa zadaniowa Bałkany Zachodnie TFWB została częścią planu działań operacyjnych EMPACT (OAP) „Organizacja nielegalnej migracji” od 2019 r. i od tego czasu jest zarządzana przez Austrię. W dniach od 27 lutego do 2 marca br. w Budvie (Czarnogóra) Austria zorganizowała spotkanie, podczas którego powstała wstępna koncepcja mechanizmu szybkiego reagowania – Rapid Response Mechanism dla szybkiej i sprawnej wymiany bieżących informacji nt. zdarzeń dotyczących przemytu nielegalnych migrantów szlakiem bałkańskim. Następnie, w dniach od 19 do 22 czerwca br., w Durres (Albania) odbyło się spotkanie w formie warsztatów w celu opracowania funkcji 24/7 i mechanizmu szybkiego reagowania dla grupy zadaniowej.

Z uwagi na aktualną sytuację migracyjną i stale utrzymujące się zagrożenie nielegalną migracją z kierunku Bałkanów Zachodnich poprzez m.in. przemyt migrantów w środkach transportu (samochody osobowe, vany, tiry) zarówno podczas tych spotkań, jak i w trakcie późniejszej korespondencji z liderem projektu, Straż Graniczna wyraziła chęć wsparcia idei funkcjonowania mechanizmu Rapid Response, który może zacznie przyspieszyć i wesprzeć dotychczasową wymianę informacji oraz wpłynąć na sprawniejsze rozpracowywanie międzynarodowych grup przestępczych zaangażowanych w ten proceder.

Liderzy działania, mając na uwadze chęć wzmocnienia współpracy pomiędzy państwami oraz umocnienie znaczenia planowanego mechanizmu Rapid Response, podjęli decyzję o utworzeniu dokumentu – Joint Declaration of Intent - Wspólna Deklaracja Woli, który określa zasady funkcjonowania wymienionych centrów współpracy. Wspólna Deklaracja Woli nie ustanawia, ani nie tworzy żadnego rodzaju formalnej umowy lub zobowiązania prawnego. Jest to porozumienie między uczestnikami, które ma na celu współpracę w taki sposób, aby zachęcić do atmosfery kooperacji i sojuszu na rzecz skutecznego i wydajnego partnerstwa w celu ustanowienia i utrzymania celów i zobowiązań w zakresie zwalczania przemytu migrantów.

przygotowanie i oprac. tekstu: Zarząd Operacyjno-Śledczy KGSG

 

do góry