Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Międzynarodowy savoir – vivre w praktyce, czyli szkolenie w Akademii Dyplomatycznej dla Straży Granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy savoir – vivre w praktyce, czyli szkolenie w Akademii Dyplomatycznej dla Straży Granicznej

Konrad SZWED
21.11.2023

Protokół to wiedza, którą ciągle poddaje się weryfikacji i przez cały czas wzbogaca – pisał Tomasz Orłowski (dyplomata, ambasador RP w Paryżu i Rzymie, wieloletni szef Protokołu Dyplomatycznego MSZ). Inwestycja w kapitał ludzki poprzez kształcenie kadr przyświecała organizacji 20 listopada br. w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych szkolenia z Protokołu Dyplomatycznego dla kierownictwa KGSG.

Pierwszą edycję kursu przygotowanego na kanwie podpisanego przez Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Szefa Służby Zagranicznej Porozumienia o współpracy w sierpniu br. zainaugurowali Szef Służby Zagranicznej Piotr Rychlik oraz Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec.

Minister Piotr Rychlik podziękował za realizację wspólnej inicjatywy szkoleniowej z zakresu ochrony życia, zdrowia i mienia dla pracowników MSZ oraz podkreślił wagę wzajemnej współpracy w dziedzinie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników MSZ i funkcjonariuszy SG.

Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i wspólne szkolenia dla dyplomatów, pracowników MSZ oraz funkcjonariuszy SG będą korzystne dla każdej ze stron, szczególnie w kwestiach praktycznych. Ze swojej strony dołożymy najlepszych starań aby poprzez dwustronne szkolenia przekazać pracownikom MSZ wiedzę nt. kwestii związanych z bezpieczeństwem – powiedział Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec.

W szkoleniu zorganizowanym przez Doradcę Komendanta Głównego SG ppor. SG Urszulę Nowinowską kompleksowo ujęto problematykę protokołu dyplomatycznego, ceremoniału i etykiety w kontekście organizacji kontaktów z przedstawicielami państw obcych, przygotowania i przeprowadzenia uroczystości o charakterze oficjalnym oraz uczestnictwa w spotkaniach publicznych.  Podczas szkolenia, zwrócono także uwagę na aspekt ewolucji metod i technik pracy protokołu wymuszanych przez zmieniające się realia obyczajów i instytucji, różnorodności kulturowej i technologicznej co za tym idzie zmianą ludzkich zachowań i zwyczajów.

Celem szkolenia było budowanie i poszerzanie wiedzy nt. profesjonalizmu w organizacji uroczystości oraz tworzenia dobrych relacji w stosunkach między państwami i ich oficjalnymi przedstawicielami. Niewątpliwym atutem szkolenia był m.in. aspekt praktycznych przykładów przedstawionych przez prowadzącą Panią Bogumiłę Więcław, specjalistkę w zakresie prawa dyplomatycznego, a w szczególności problematyki przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.

zdj. Akademia Dyplomatyczna

  • Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
    Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
  • Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
    Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
  • Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
    Szkolenie w Akademii Dyplomatycznej
do góry