Jednym z głównych zadań Straży Granicznych jest zapobieganie nielegalnemu transportowaniu przez granicę państwową odpadów i szkodliwych substancji chemicznych, czyli wykrywanie ewentualnych przypadków nielegalnych wysyłek odpadów, monitorowanie, identyfikowanie i zwalczanie przestępczości dotyczącej międzynarodowego przemieszczania odpadów, również odpadów medycznych, a także ujawnianie przemieszczania nielegalnych odpadów drogą morską.
Realizacja ustawowych zadań SG koncentruje się głównie na kontrolach prowadzonych na granicach Polski, które są granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej.
Wewnątrz kraju funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą kontrole wyrywkowo, samodzielnie lub w ramach współdziałania z innymi służbami, również wówczas kiedy do Straży Granicznej wpłynie informacja od służb współdziałających lub innych instytucji o podejrzeniu nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów.
Straż Graniczna uczestniczy także w akcjach kontrolnych prowadzonych wspólnie z innym i służbami czy instytucjami.
Funkcjonariusze Straży Granicznej zajmujący się kontrolą transgranicznego przemieszczania odpadów odbywają odpowiednie szkolenia, które prowadzone są przez ośrodki szkolenia SG w ramach szkoleń specjalistycznych.
W latach 2018-2022 podczas wspólnych kontroli, inspektorzy WIOŚ, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego i Policji skontrolowali 14 985 transportów, w tym ujawnili 164 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów.
Istotnym aspektem podpisanego w dn. 13 listopada br. porozumienia między SG, GIOŚ i KAS jest również aktualizacja formularzy/wniosków- stanowią one załącznik do porozumienia. Służą do wymiany informacji pomiędzy służbami i instytucjami. Dzięki wprowadzonym zmianom wspólne działania będą szybsze i skuteczniejsze.
Ze strony Straży Granicznej porozumienie podpisał Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.