Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej to posadowienie słupów kamerowych oraz instalacja kabli zasilających i transmisyjnych. Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września br. i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską (o długości 199 km). Na 12 odcinkach funkcjonalnych zostanie zainstalowanych około 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.
Wykonawca, firma TELBUD S.A, równolegle prowadzi roboty związane z budową Centrum Nadzoru w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), miejsca do całodobowej obsługi bariery elektronicznej. Znajdzie się tam 12 stanowisk operatorskich.
Na wykonanie wszystkich prac zaplanowanych w ramach podpisanej 9 grudnia 2022 r. umowy zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł (w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy).
Celem realizacji inwestycji jest zapewnienie wykrywania wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania tego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej, a także rozpoznawanie i identyfikację zagrożeń oraz zatrzymanie ich sprawców, jak również pozwolą na gromadzenie materiału dowodowego.
Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r. Ustawa określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, takie rozwiązanie z kolei stworzyło podstawy prawne, które umożliwiają szybkie i efektywne wykonanie inwestycji.
zdj. Warmińsko-Mazurski Oddział SG