W ciągu tego roku funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali ponad 10 mln odpraw granicznych na wjazd z Ukrainy do Polski oraz ponad 8 mln na wyjazd z naszego kraju.
Wojna spowodowała znaczny wzrost skali ruchu granicznego. W początkowym okresie konfliktu zbrojnego granicę do Polski przekraczało dziennie ponad 140 tys. podróżnych.
W celu zapewnienia płynności ruchu granicznego oraz porządku publicznego Straż Graniczna wdrożyła szereg rozwiązań wspomagających realizację ustawowych zadań formacji.
W pierwszej fazie kryzysu uchodźczego, gdy fala napływu ludności z Ukrainy była największa, do kontroli granicznej i na zieloną granicę delegowano funkcjonariuszy z innych oddziałów i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Infrastruktura przejść granicznych była w pełni wykorzystywana, a w ramach uzgodnień roboczych (podjętych ze służbami ukraińskimi) wprowadzono możliwość przekraczania granicy pieszo. Wprowadzone zostały również uproszczone procedury kontroli granicznej, co pomogło zapewnić płynny ruch graniczny. Odprawa obywateli UE oraz obywateli Ukrainy (matek z dziećmi), posiadających paszporty, była dokonywana w sposób uproszczony. Decyzje o uproszczeniu kontroli granicznej stosowano jednak jako środek wyjątkowy i ostateczny.
Pomimo dużego napływu uchodźców, SG dokonywała kontroli wszystkich osób przekraczających granicę zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Granicznym Schengen, dane rejestrowano w systemie odprawy granicznej SG.
Reagując na napływ obywateli Ukrainy, którzy nie posiadali dokumentów paszportowych, ze względów humanitarnych umożliwiono przekraczanie granicy na podstawie dowodów osobistych oraz - w przypadku małoletnich - aktów urodzenia. To rozwiązanie wprowadzono jednak wyłącznie jako tryb wyjątkowy i tymczasowy, uwarunkowany kryzysem humanitarnym na podstawie przepisów unijnych i prawa krajowego. Straż Graniczna odpowiednio również dostosowała system informatyczny, służący do rejestrowania odpraw granicznych.
Dodatkowo, aby zapewnić sprawny transport pomocy humanitarnej dostarczanej na Ukrainę, wprowadzono uproszczone procedury odprawy towarów w zakresie rejestracji i odprawy w drogowych przejściach granicznych (Dorohusk, Korczowa i Hrebenne).
zdj. Archiwum SG