Kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na prawie 187 km odcinka polsko-białoruskiej granicy. W związku z finalizacją budowy w Kuźnicy odbyła się konferencja prasowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceszefa resortu Macieja Wąsika oraz Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Tomasza Pragi.
Szef rządu Mateusz Morawiecki, Minister SWiA Mariusz Kamiński, Wiceminister SWiA Maciej Wąsik, Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga oraz Zastępca Komendanta Głównego gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, Marek Chodkiewicz Pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej przed konferencją prasową, wzięli udział w odprawie służbowej w Placówce SG w Kuźnicy.
Szef rządu podczas wystąpienia na konferencji prasowej wskazał, że za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od czasów II wojny światowej. – Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord. Pierwszym akordem tej wojny był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią – mówił premier. Dodał, że ten atak polegał na tym, że Łukaszenka i jego mocodawca postanowili przetestować polską granicę, wschodnią granicę UE. –Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu wręcz do przybycia na terytorium Białorusi migrantów z Bliskiego Wschodu, migrantów muzułmańskich w przeważającej mierze. Później ci migranci byli wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Już wtedy Straż Graniczna i inne służby mundurowe stanęły na wysokości zadania i obroniły naszą granicę. Premier zaznaczył, że kilka miesięcy później Putin zaatakował Ukrainę.
Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że oprócz zapory inżynieryjnej już teraz powstaje zapora elektroniczna – Montowane są czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Wzdłuż całej granicy powstały drogi, aby Straż Graniczna błyskawicznie mogła interweniować – zaznaczył minister SWiA.
***
Zapora, której budowę rozpoczęto 25 stycznia br., powstała na długości ok. 186 km wzdłuż granicy z Białorusią. Specjalne zabezpieczenie mierzy 5,5 m wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 m i zwieńczone jest zwojem specjalnego drutu. Koszt budowy bariery fizycznej to 1,3 mld zł. Na jej budowę zużyto łącznie ok. 49 tys. ton stali.
Bariera utrudnia możliwość niezgodnego z prawem przekroczenia granicy, zapewnia czas potrzebny dla Straży Granicznej, a także stanowi ochronę dla polskich służb przed agresywnymi działaniami nielegalnych migrantów i służb białoruskiego reżimu. Pełna funkcjonalność bariery zostanie osiągnięta po doposażeniu jej w systemy elektroniczne (czujniki ruchu, kamery).
zdj. Podlaski OSG
.