Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Biskup Jerzy nowym zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Biskup Jerzy nowym zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu

14.06.2010

Biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski został wybrany na nowego ordynariusza polowego prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego.

Biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski został wybrany na nowego ordynariusza polowego prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego.


Wyboru dokonał obradujący na nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Bp Jerzy zastąpił arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, który zginął tragicznie 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wyświęcony w 2007 roku Jerzy Pańkowski jest najmłodszym biskupem prawosławnym w Polsce. Pochodzi z Białegostoku, w 1989 roku wstąpił do męskiego klasztoru w Supraślu i rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Po jej zakończeniu studia kontynuował na Uniwersytecie w Atenach. Od 1999 roku był przełożonym klasztoru pw. Św. Onufrego w Jabłecznej, jednego z najważniejszych w kraju prawosławnych monasterów. W 2003 roku obronił pracę doktorską na temat mistyki światła w tradycji Kościoła wschodniego. W tym samym roku podjął pracę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowadzi wykłady z teologii zasadniczej, homiletyki i języka cerkiewnosłowiańskiego. Od czterech lat pełni obowiązki kierownika Prawosławnej Teologii Praktycznej ChAT w Warszawie. Uczestniczy w oficjalnych delegacjach polskiej Cerkwi, m.in. do Konstantynopola, Jerozolimy, Grecji czy Aleksandrii. Uczestniczy również w spotkaniach Międzyprawosławnej Komisji Przygotowawczej do Świętego Soboru Wszechprawosławnego. W powojennej historii prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego będzie jego trzecim zwierzchnikiem, po metropolicie Sawie i arcybiskupie Mironie.

Prawosławny ordynariat WP powołany został do życia rozkazem ministra obrony narodowej z 30 grudnia 1993 r. Zgodnie ze statutem, ordynariat jest okręgiem kościelnym, czyli diecezją, zrównanym prawnie i kanonicznie z diecezjami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W jednostkach wojskowych i Straży Granicznej pracuje obecnie ponad 20 prawosławnych kapelanów, ordynariat ma też swoich psalmistów.

 

do góry