Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna powiększa flotę o samochody elektryczne - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna powiększa flotę o samochody elektryczne

Ewelina Szczepańska
14.01.2022

Osiem nowych, ekologicznych samochodów – cztery z napędem hybrydowym (elektryczno–spalinowym) marki Hyundai Kona oraz cztery z napędem elektrycznym marki Renault Zoe trafiło do placówek Straży Granicznej. Łączny koszt ich zakupu to ponad milion złotych.

Pojazdy będą używane na terenach portów lotniczych i dużych aglomeracji miejskich, szczególnie zagrożonych występowaniem zjawiska smogu. Zostały przekazane do Morskiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego oraz Nadwiślańskiego Oddziałów Straży Granicznej:

 1. Morski Oddział Straży Granicznej samochód z napędem hybrydowym Hyundai Kona;
 2. Śląski Oddział Straży Granicznej samochód z napędem elektrycznym Renault Zoe;
 3. Karpacki Oddział Straży Granicznej samochód z napędem elektrycznym Renault Zoe;
 4. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej  samochód z napędem elektrycznym Renault Zoe, 2 samochody z napędem hybrydowym Hyundai Kona;
 5. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej  samochód z napędem elektrycznym Renault Zoe, samochód z napędem hybrydowym – Hyundai Kona.

Doposażenie jednostek organizacyjnych Straży Granicznej w samochody o napędzie hybrydowym i elektrycznym pozwoli na zintensyfikowanie prowadzonych przez Straż Graniczną patroli w miejscach ochrony portów lotniczych pojazdami nisko emisyjnymi. Pojazdy w portach lotniczych muszą być w stałej gotowości do użycia, co wiąże się z długotrwałą pracą silnika na biegu jałowym. Powoduje to wysokie zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska emisją szkodliwych substancji pochodzących z gazów spalinowych oraz hałas. Konstrukcja samochodów o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym umożliwia natychmiastowe użycie aut bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego. Ponadto, w ramach współdziałania z innymi służbami, pojazdy będą wykorzystywane do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Zakupu samochodów wartych 1 065 180 zł był możliwy dzięki współfinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

zdj. KGSG, Karpacki OSG

 

 

 • Nowe samochody przy Lotnisku Chopina
  Nowe samochody przy Lotnisku Chopina
 • Nowe Renault Zoe w trasie
  Nowe Renault Zoe w trasie
 • Nowe samochody w trasie
  Nowe samochody w trasie
 • Nowe samochody w trasie
  Nowe samochody w trasie
 • Nowe Renault Zoe w trasie
  Nowe Renault Zoe w trasie
 • Samochód elektryczny w Krakowie
  Samochód elektryczny w Krakowie
do góry