Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalni imigranci w Katowicach-Pyrzowicach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalni imigranci w Katowicach-Pyrzowicach

Sylwia Wojtowicz
08.06.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali dwóch nielegalnych migrantów. Do Polski dostali się samolotem z Grecji.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z katowickiego lotniska przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec dwojga pasażerów, którzy przylecieli do Katowic-Pyrzowic z Aten. Mężczyzna przedstawił rumuński dowód osobisty, który okazał się podrobiony na wzór oryginału i dodatkowo na dane innej osoby. Natomiast kobieta do kontroli przedstawiła bułgarski dowód osobisty — był oryginalny, ale należał do innej osoby. Dokument, którym posłużyła się cudzoziemka, widniał w bazie Systemu Informacyjnego Schengen jako utracony. Cudzoziemcy okazali się obywatelami Syrii, chcieli dostać się do Niemiec. Ponieważ przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim zostali zatrzymani.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz posłużenia się podrobionym dokumentem jako autentycznym. Kobieta natomiast usłyszała zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej, przy użyciu podstępu polegającym na posłużeniu się tożsamością innej osoby. Oboje przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze w wymiarze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonalności na okres próby jednego roku.

Zdj. Śląski OSG 

do góry