Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Narodowe Święto Niepodległości - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

Ewelina Szczepańska
11.11.2020

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, które dla Polaków jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał suwerenność.

Co roku ten dzień był obchodzony w całej Polsce bardzo uroczyście. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, 102. rocznica odzyskania niepodległości będzie inna niż dotychczas. W tym roku obchody Święta na Placu Piłsudskiego w Warszawie będą nietypowe. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu2020 i zaśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego, aby miliony Polaków i przyjaciół Polski znów połączyło się w jedną, biało-czerwoną rodzinę. 

W zeszłym roku śpiewaliśmy wspólnie od Bałtyku po szczyty gór, w malutkich wsiach i w największych metropoliach, w kraju i za granicą. Ze względu na obostrzenia epidemiczne zachęcamy, aby tegoroczne obchody święta były przeniesione głównie do Internetu, dzięki czemu każdy będzie mógł wziąć w nich udział w domu, wraz z rodziną.

 

 

Materiał filmowy: Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”​ oraz funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG, Niepodległa do Hymnu 

***

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Jest to data symboliczna, podsumowująca proces uwalniania ziem polskich spod obcego panowania, który rozpoczął się w połowie października 1918 roku ogłoszeniem niezależności Wielkiego Księstwa Cieszyńskiego. Proces ten był zwieńczeniem szeregu działań różnych organizacji i grup patriotycznych, zapoczątkowanych 5 sierpnia 1914 roku wymarszem z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej Wojska Polskiego.

102 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna, stanowiąca namiastkę rządu polskiego pod okupacją niemiecką, przekazała pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z więzienia w twierdzy w Magdeburgu. W tym czasie poza Śląskiem Cieszyńskim wyzwolony był już Kraków, a we Lwowie trwały walki o kształt polskiej granicy. Jednocześnie na wschodzie obejmowała służbę pierwsza polska formacja graniczna - Straż Gospodarczo-Wojskowa.

 

do góry