Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbito szajkę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Rozbito szajkę przestępczą

Ewelina Szczepańska
11.09.2020

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel nielegalnymi papierosami. Od czerwca 2019 roku do września 2020 roku przestępcy wprowadzili na rynek ponad 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy oraz 100 litrów alkoholu, których wartość to 1,5 mln zł.

Rok temu funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wpadli na trop grupy przestępczej, która działała na terenie powiatów ełckiego, oleckiego oraz suwalskiego. Wówczas, w trakcie kontroli drogowych pojazdów prowadzonych przez obywateli Litwy, czy podczas rozładunku przywiezionego przez nich nielegalnego towaru funkcjonariusze SG ujawnili wyroby akcyzowe na łączną kwotę prawie 200 tys. zł. Okazało się, że w nielegalny proceder zamieszani są Polacy, którzy odbierali towar z przemytu. Do sprawy w 2019 roku zatrzymano 3 obywateli Litwy i 4 Polaków (w tym kobietę). Wszyscy usłyszeli zarzuty przemytu i zostali skazani prawomocnymi wyrokami sądowymi. Każdy z nich musiał zapłacić karę grzywny od 6 tys. do 15 tys. zł. Mimo wyroku, 40-letnia mieszkanka powiatu oleckiego i 60-latek z powiatu ełckiego, dalej prowadzili nielegalną działalność. Funkcjonariusze Straży Granicznej zajmowali się tą sprawą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku. Ustalili, że 6 osób w wieku od 35 do 60 lat było zamieszanych w nielegalny proceder (w tym 40-latka i 60-letni mężczyzna). 

Na początku września br. funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 3 kobiety i 3 mężczyzn, prowadzących nielegalną działalność. Przeszukano ich auta, domy, mieszkania, garaże i budynki gospodarcze. Ujawniono białoruskie papierosy warte ponad  85 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono środki finansowe w kwocie 119 tys. zł oraz 3 auta o szacunkowej wartości 48 tys. zł. Natomiast, od początku sprawy zabezpieczono samochody osobowe, nieruchomość i gotówkę w kwocie ponad 1,2 mln zł. Cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju. Wobec dwóch osób prokurator zastosował dodatkowo środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

 

 

zdj. i mat. filmowy: Warmińsko-Mazurski OSG

 

 

do góry