Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej „Banknoty” na granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

„Banknoty” na granicy

Ewa Gajewska
15.10.2019

Zamiast prawdziwych dolarów i euro - imitacje banknotów np. z gier planszowych. W taki sposób niektórzy podróżni próbują wprowadzić w błąd funkcjonariuszy Straży Granicznej sprawdzających, czy mają pieniądze na pobyt w naszym kraju. Funkcjonariusze z Nadbużańskiego OSG już po raz kolejny zatrzymali cudzoziemców, którzy świadomie przedstawili do kontroli granicznej imitację pieniędzy.

11 października na terenie drogowego przejścia granicznego w Zosinie, do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Polski, stawiła się obywatelka Ukrainy.  Kobieta przedstawiła funkcjonariuszowi Straży Granicznej pięć banknotów o nominale 100 USD na pokrycie kosztów jej utrzymania na terytorium Polski. Jak się okazało  - była to zwykła imitacja pieniędzy.

Kolejny przypadek próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Ukrainy do Polski przy użyciu imitacji środków płatniczych miał miejsce wczoraj, również w Zosinie. Wówczas obywatel Ukrainy okazał  do odprawy, jako środki finansowe wymagane na wjazd do Polski, imitację dwóch banknotów o nominale 50 EURO.

W obu przypadkach banknoty zostały wydrukowane na drukarce atramentowej, nie miały żadnych zabezpieczeń stosowanych w tego typu środkach płatniczych i zawierały napis w języku ukraińskim „suvenir”.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Hrubieszowie wszczęli postępowania przygotowawcze w tych sprawach. Obywatele Ukrainy nie byli przygotowani na taki rozwój wydarzeń i w związku z brakiem wymaganych środków na pokrycie kosztów pobytu w Polsce, cudzoziemcy musieli wrócić do swojego kraju.

zdj. Nadbużański OSG

 

do góry