Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Afgańczycy ukryci w naczepie ciężarówki - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Afgańczycy ukryci w naczepie ciężarówki

Ewa Gajewska
11.04.2019

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali trzech nielegalnych migrantów. Obywatele Afganistanu wjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło 8 kwietnia w Cieszynie. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy na macedońskich numerach rejestracyjnych. Następnie wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno–Skarbowej, po  zdjęciu zabezpieczeń celnych, otworzyli naczepę samochodu. W środku, pomiędzy przewożonym towarem, ukrywało się trzech młodych mężczyzn. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów i oświadczyli, że pochodzą z Afganistanu. Kierowcą ciężarówki był obywatel Macedonii. Przewoził rudę cynku z Serbii do jednej z firm na terenie Polski i nie wiedział, że podróżują z nim nielegalni migranci.

Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających w obecności tłumacza ustalono obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. Cudzoziemcy przyznali także, że w Serbii przemytnik pomógł im dostać się do naczepy. Młodzi mężczyźni zamierzali dotrzeć do Francji. W trakcie badań lekarz stwierdził, że jeden z zatrzymanych Afgańczyków jest nieletni, a dwóch pozostałych ma co najmniej osiemnaście lat.

Wobec obywateli Afganistanu wszczęto postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Zgodnie z postanowieniem sądu Afgańczycy zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu zakończenia postępowania administracyjnego.

zdj. Śląski OSG

do góry