Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zapraszamy na uroczystą odprawę wart - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na uroczystą odprawę wart

Maciej Pietraszczyk
14.02.2019

Już w najbliższą niedzielę w południe mieszkańcy Warszawy będą mogli być świadkami uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Nasi funkcjonariusze ponownie wystąpią w nowych mundurach, nawiązujących do historycznego wizerunku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Straży Granicznej II RP.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.45 przedstawieniem krótkiego rysu historycznego, dotyczącego Straży Granicznej i tradycji uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Na co dzień wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, podległego Dowództwu Garnizonu Warszawskiego WP. Tradycją jednak jest, że cztery razy w roku każda ze służb mundurowych ma możliwość wystawienia własnego posterunku honorowego. Wówczas cała ceremonia uroczystej zmiany wart przeprowadzana jest przez pododdział reprezentacyjny służby, która wystawia posterunek.

Kompania Reprezentacyjna SG, a dokładnie Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej kontynuuje tradycje 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który przed II wojną światową stacjonował w Nowym Sączu. Do 2007 roku w skład Wydziału wchodzili funkcjonariusze odsługujący zasadniczą służbę wojskową w ramach służby kandydackiej w Straży Granicznej. Po przystąpieniu Polski do strefy Schengen Wydział został w pełni uzawodowiony.

Funkcjonariusze z Wydziału Reprezentacyjnego (Odwodowego) oprócz zadań typowych dla kompanii reprezentacyjnej pełnią także funkcję odwodu Komendanta Głównego Straży Granicznej, wspierając inne jednostki SG w działaniach. Między innymi biorą udział w zatrzymaniach szczególnie groźnych przestępców i członków zorganizowanych grup przestępczych, czy też pomagają funkcjonariuszom z pionu granicznego w zapewnieniu ochrony granicy wewnętrznej podczas tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych.

Od listopada ub. roku funkcjonariusze Wydziału występują w nowych mundurach, wzorowanych na umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Straży Granicznej II RP. W tym celu zostali oni wyposażeni także w karabiny Zastava M48, które są jugosłowiańską wersją karabinów Mauzer 98, używanych w 1939 roku przez polskie formacje graniczne. Poczet sztandarowy i oficerowie występują natomiast z polskimi szablami oficerskim wz. 21/22.

 

zdj. KGSG

  • Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
    Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
  • Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
    Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
  • Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
    Zapraszamy na uroczystą odprawę wart
do góry