Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna na misji wspierającej służby Republiki Macedonii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna na misji wspierającej służby Republiki Macedonii

Ewa Gajewska
14.01.2019

Wczoraj (13 stycznia) z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu wyjechali funkcjonariusze na kolejną edycję misji wspierającej służby Republiki Macedonii. Meldunek od dowódcy misji odebrał pełniący obowiązki Komendanta OSSSG płk SG Jacek Wysokiński.

W pierwszej w tym roku operacji wsparcia weźmie udział 30. funkcjonariuszy ze wszystkich jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, pod dowództwem kpt. SG Adama Maślaczyka, który na co dzień pełni służbę w Morskim Oddziale SG. Podczas trzytygodniowej misji funkcjonariusze Straży Granicznej zrealizują zadania wynikające z podpisanych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości. W tym czasie - ze względu na zwiększony napływ migrantów na granicę wspieranego państwa - nasi funkcjonariusze będą wspierać lokalne służby w opanowaniu napływu imigrantów m.in. poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy i kontrolę autentyczności dokumentów. 

Przed wyjazdem funkcjonariusze SG uczestniczyli w tygodniowym szkoleniu zgrywającym, przeprowadzonym przez kadrę dydaktyczną z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Podczas zajęć uczestnicy misji doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, prowadzili kontrolę pojazdów i osób. Ćwiczyli również poruszanie się pojazdów w kolumnie, uczestniczyli w szkoleniu epidemiologicznym oraz w zajęciach z budowy, zabezpieczenia i weryfikacji autentyczności dokumentów podróży. Ponadto brali udział w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy oraz ewakuacji i samoewakuacji z pojazdu. Pierwsza w tym roku edycja wspólnej operacji z Policją Republiki Macedonii zakończy się 4 lutego 2019 r.

zdj. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej

do góry